promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Semmit nem tudott elfelejteni a szovjet férfi, akinek szuperképessége okozta a tragikus végét

Semmit nem tudott elfelejteni a szovjet férfi, akinek szuperképessége okozta a tragikus végét

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

A férfi végtelen memóriával rendelkezett, egy idő után nem bírt el az emlékeivel. 

Végtelen memória

Egészen elképesztő azoknak az emberi történeteknek a száma, amik valamilyen különleges, mér-már emberfelettinek tűnő képességről számolnak be: ilyen történet Solomon Veniaminovics Seresjevszkij, egy orosz újságíró és mnemonistáé is, aki, rendkívüli memóriájáról vált híressé a 20. század elején.

A cári Oroszországban,1886-ban született, nem mindennapi pályafutása során több területen is kipróbálta magát: hegedűművésznek készült, újságíróként dolgozott, majd hivatásos mnemonistaként lépett fel, végül Moszkvában taxisofőrként fejezte be karrierjét.

[[cikk1]]

Tehetségének felfedezése

A felfedezés körülményei sem voltak mindennaposak: Seresjevszkij különleges képességeire akkor derült fény, amikor egy szerkesztőségi értekezleten a főszerkesztő észrevette, hogy soha nem készít jegyzeteket. Amikor rákérdezett, Seresjevszkij elmagyarázta, hogy nincs szüksége rá, mivel mindent tökéletesen megjegyez. A főszerkesztő próbára is tette: felolvasott egy hosszú szöveget, amelyet legnagyobb döbbenetére Seresjevszkij szó szerint visszamondott. Ezt követően gyorsan a sötét emlékű moszkvai Kommunista Oktatási Akadémiára küldték, ahol találkozott a kor élvonalbeli tudósával, Alekszandr Lurijával, a neuropszichológia későbbi úttörőjével.

[[cikk2]]

Közös munkájuk Lurijával

Lurija a találkozás után igen stabil alanyt talált kutatásaihoz: több mint harminc éven át tanulmányozta Seresjevszkij memóriáját. A tudós kénytelen volt megállapítani, hogy memóriájának kapacitása gyakorlatilag határtalan: Seresjevszkij képes volt bonyolult matematikai képleteket, hatalmas mátrixokat és idegen nyelvű verseket is rövid idő alatt hibátlanul megjegyezni.

A tudós szerint e rendkívüli memória hátterében egy erős szinesztézia állt, amelyben az egyik érzék stimulálása más érzékek reakcióit váltotta ki - azt nagyjából úgy kell elképzelni, hogy Seresjevszkij egyes számokat különböző személyiségekkel társított: az 1-es egy büszke, jól megtermett férfi volt számára, míg a 2-es egy élénk nő. 

Bár Seresjevszkij memóriája lenyűgöző volt, mindennapi életében képessége egy idő után egyre nagyobb nehézségeket okozott - a Szovjetunió nem volt éppen a legideálisabb hely egy ilyen karakter kibontakozásához, ráadásul az állandó emlékek és a szinesztéziás élmények megnehezítették a koncentrációt és a feladatokra való összpontosítást.

Ezek az igen komoly, elképzelhetetlen kihívások végül tragikus irányba vezettek: Seresjevszkij az alkoholhoz fordult, aminek természetesen szomorú vége lett: 1958-ban, 72 éves korában, alkoholizmussal összefüggő szövődmények következtében hunyt el.

A rendkívül érdekes képességű férfiról ennél alaposabb videót nem lehet találni a YouTubeon:

[[vid1]]