A Gladiátor 2-ben van egy nagyon durva hiba, amilyet még egy római filmben sem láttunk
Olvass tovább...
A tevepárduc felbukkanása valódi szenzáció volt a római császárok idejében.
Igazi szenzációnak számított az ókorban, ha a Római Birodalom déli vagy keleti részéről olyan állatokat hoztak a játékokra, amikkel ritkán találkozhattak a római polgárok, vagy egyáltalán nem láttak még azelőtt. Ilyen volt az a számukra furcsa, sokkolóan óriási állat is, amit tevepárducnak neveztek el, mivel fogalmuk sem volt róla, hogy mi a hivatalos neve. Ez egyébként a zsiráf volt, és bizony ilyen állat is megfordult annak idején a római Colosseumban.
Mindez a Gladiátor 2 című film kapcsán került szóba az L.A. Times-nál, ahol az elismert történész, Andrew Scott beszélt arról, hogy mennyire felel meg a valóságnak Ridley Scott alkotása. Ugyan valóban vannak benne túlzások és valótlanságok, de vannak benne olyan vadállatok és megjelenítések, amik nem csupán látványelemként vannak jelen a történetben. A történész például elárulta, hogy bár ritkán, de tényleg előfordult, hogy tengeri csatákat rendeztek a Colosseumban, viszont cápa sosem vett részt a játékokban.
Olvass tovább...
Ezzel szemben krokodil igenis megfordult a Colosseumban; mi több, Cassius Dio ókori történetíró feljegyzései szerint arra is volt egyszer példa, hogy 36 krokodilt tereltek össze annak érdekében, hogy egy látványos vadászatot rendezzenek az arénában. Emiatt aztán kijelenthető, hogy a játékok során jóval több állatot mészároltak le, mint embert, de a meggyilkolt emberek többsége is inkább ártatlanokból állt, semmint gladiátorokból - ilyenek voltak akár azok a keresztény mártírok, akiket oroszlánok elé vetettek.
A Colosseumban nagyon sok háziasított állat - ló és bivaly - fordult meg, de akadt olyan, hogy távoli országok vadállatait hozatták Rómába a játékokra. Így került az arénába például elefánt, orrszarvú, víziló, strucc, vagy a már említett tevepárduc; emellett a nagy ragadozók, úgymint az oroszlánok, tigrisek, medvék is hatalmas attrakciónak számítottak.
Dio feljegyzései persze megemlítik a zsiráfot és az orrszarvút, de vérszomjas páviánokról (amilyenek a filmben is megjelennek) nem ír - ennek ellenére nem kizárt, hogy felhergelt majmokat is bevetettek valamikor.
Andrew Scott történész ugyanakkor visszanyúlt egy kicsit az első Gladiátor-filmhez is abból az okból, hogy Commodus császár valóban részt vett egyes küzdelmekben és a közönség előtt megrendezett vadászatokban - tehát ebben sem volt túlzó vagy pontatlan Ridley Scott klasszikusa. Az viszont már tényleg csak kitaláció, hogy Maximus ellen vívott volna, hiszen a történetben Russell Crowe karaktere fiktív volt.