Egyszerre jó és rossz film a Gladiátor 2, de van-e értelme a Rómaverzum építésnek?
Olvass tovább...
Kolosszális hibát hagytak a Gladiátor 2-ben, bárki könnyen kiszúrhatja, aki megnézi a filmet.
Már a magyar mozikban is játsszák a Gladiátor 2. részét, ami Ridley Scott 2000-ben bemutatott kultuszfilmjének folytatása. Bár a hazai kritikusok többsége lehúzta, mi teljesen másképp láttuk ezt az alkotást. Sokan nehezményezték például azt is, hogy történelmileg egyáltalán nem pontos. Nos, ez már az eredeti filmben sem volt jellemző, de Ridley Scott produkcióiban nem is érdemes történelmi hűséget keresni; az ő művei inkább csak merítenek a történelemből, de nem ragaszkodnak és alkalmazkodnak hozzá.
Olvass tovább...
A Gladiátor 2. is sajátosan kezeli a római történelmet; kezdjük ott, hogy a cselekmény sokkal előrébb hozza Caracalla és Geta császár uralkodási idejét, hiszen a testvérpárt csak 211. február 5-én választották meg császárnak, viszont a Gladiátor 2. i. sz. 200-ban játszódik, amikor még Septimius Severus uralkodott - ám róla még csak említést sem tesznek az alkotásban.
Ugyancsak másképp nyúlt Ridley Scott és David Scarpa Macrinus figurájához, akit Denzel Washington alakít a filmben. Ő volt az, aki megpróbálta egyszer megölni Caracallát, de nem sikerült, majd a testőreivel gyilkoltatta meg a császárt. Ezután lépett a helyébe, de uralkodása nem tartott sokáig. A Gladiátor 2-ben Macrinus nem lesz császár, és nem ez az egyetlen változtatás, amit végrehajtottak nála.
De ezeket igazából csak az veheti észre, aki eléggé jártas a római történelemben, és mivel mi is tudjuk, hogy Ridley Scott soha, egyik történelmi ihletésű filmjében sem akart pontos lenni, sohasem rójuk fel neki ezeket a hibákat. Viszont most mondhatni egy eléggé durva hiba is belekerült a produkcióba; egy olyan, amihez hasonlót nemhogy a Gladiátor első részében, de egyetlen Rómáról szóló filmben sem találunk.
Olvass tovább...
Érdekesség, hogy a kutatók éppen abban az évben mondták ki, hogy a Róma jelképének számító Romulus és Remus szobor az anyafarkassal nem az ókorban, hanem a középkorban készült, amikor bemutatták az első Gladiátor-filmet. Mondjuk ez a jelkép meg sem jelenik a Russell Crowe főszereplésével készült produkcióban, a folytatásban viszont elég hosszasan csodálhatjuk az egyik jelenetben.
Mikor Luciust a többi gladiátorral együtt Rómába viszik a játékokra, áthaladnak Róma egyik kapuján, aminek tetején ott áll Romulus és Remus szobra. Lucius ekkor elmeséli a társainak a történetet, amely szerint kitettek egy testvérpárt az erdőbe, és egy anyafarkas találta meg őket, aki a saját tejével etette őket.
Ezzel azonban van nem is egy, hanem rögtön két nagyobb probléma is. Az egyik, hogy a szobor soha nem állt Róma kapuja felett; eredetileg a Laterán előtti téren volt, aztán 1471-ben átkerült arra a helyre, ahol most is megtalálható, mégpedig a Palazzo dei Conservatori antik múzeumába. A másik, hogy az a szobor, ami még az ókorban készült, egyáltalán nem így nézett ki, hiszen a két gyermekalak eredetileg nem tartozott hozzá - ezeket csak a reneszánsz korban "csatolták hozzá", hogy illeszkedjen a Róma alapításáról szóló legendához.