
Az űrből jött a piramisok leleplezése, a NASA nem titkolta tovább a felvételeket az egyiptomi monstrumokkal kapcsolatban
Olvass tovább...
Az ókori Egyiptom története ma már nyitott könyv a kutatók számára, de a legújabb felfedezés őket is sokkolta.
Az ókori Egyiptom fejlett és jól szervezett birodalma évezredeken keresztül létezett a Nílus mentén. Hajdani uralkodóiról, lakóinak életéről elképesztően sok információ maradt fenn, akárcsak rejtélyes – és lényegében máig ismeretlen funkciójú – piramisaikról.
Hieroglifáikat sokáig nem tudtuk értelmezni, de aztán a híres rosette-i kő segítségével a francia Jean-François Champollion megfejtette a jelentésüket, és így két évszázada egy csapásra feltárult előttünk az ősi Egyiptom csodálatos világa.
Ők maguk úgy tartották, hogy két városból, Nehebből és Nehemből származnak, vagyis – nem nagy meglepetés – a Nílus mentén ringott birodalmuk bölcsője is. Az egyiptomi „vörös bőrű” nép eredete genetikai szempontból ugyanakkor máig vitatott, és most egy új felfedezés talán az alapoktól át is írja azt.
Az ősi DNS-es vizsgálata ugyanis arra mutatott rá, hogy az ókori Egyiptom népessége és ezáltal kultúrája szoros rokonságot mutat egy másik nagy ókori civilizációval. Kutatók szerint az egyezések szignifikánsak, vagyis tudományos megalapozottsággal ki lehet jelenteni, hogy Egyiptom kialakulása és fejlődése szoros kapcsolatban állt a legendás Mezopotámiával.
Olvass tovább...
A Nature nevű rangos folyóiratban megjelent tanulmány egy teljes emberi genomra alapozza állításait, amelyet egy felnőtt egyiptomi férfiból sikerült kinyerniük. Az illető a Krisztus előtti 2855 és 2570 közötti időszakban élt, és a Nuwayratban végzett ásatásokon kerültek elő a maradványai.
A génjei többsége észak-afrikai neolitikus (újkőkorszaki) felmenőkre utal, amelyek még a mai ott élőkben is megtalálhatók. Nagyjából a genom 20 százaléka azonban a termékeny félholdnak nevezett régió keleti részével hozható összefüggésbe, ez eredetileg Mezopotámiát és Kánaánt foglalta magába.
A szakemberek az eredményekből azt a következtetést vonták le, hogy Egyiptom és Mezopotámia korai kapcsolata nem merült ki a kereskedelemben, bizonyos állatok és kultúrnövények meghonosításában, valamint az írásrendszer átadásában.
Hanem magában foglalta az emberek vándorlását is, vagyis a Közel-Keletről érkezett sok ókori egyiptomi őse, ami érthetővé tesz rengeteg hasonlóságot, és kitölt jó néhány rést az eddigi hézagos tudományos ismereteinkben.
Miért élnénk nehezen túl az ókori Egyiptom mindennapjait?
Olvass tovább...