
Furcsa állat jelent meg Fejér vármegyében, kirázta a hideg az embereket
Olvass tovább...
Egyetlen liter belőle annyiba kerül, mint egy luxusvilla – mégis minden cseppje kincs. Orvosok, tudósok és milliárdosok is versenyeznek érte. De vajon mi ez a titokzatos folyadék?
Amikor a világ legértékesebb folyadékairól beszélünk, sokan rögtön ritka parfümökre, vintage borokra vagy különleges olajokra gondolnak. De egyikük sem ér fel azzal az anyaggal, amelynek egy litere jelenleg több mint 3,5 milliárd forintot ér.
Ez az anyag nem csillog, nincs illata – és egy apró, halálos élőlény termeli. Naponta csak pár milligrammot. És mégis: laborok, kutatóközpontok, sőt a luxusipar is érte verseng.
Ezt az anyagot kézzel kell „fejni”, különleges körülmények között, milligrammonként. Egy literhez több százezer példány kell – és még így is éveket vehet igénybe az előállítása.
Ráadásul az „előállító” maga is veszélyes: egyike a világ leghalálosabb élőlényeinek. Nem ritka, hogy a begyűjtés során a kezelők védőruhában, tűpontos eszközökkel dolgoznak – és minden mozdulat számít.
Olvass tovább...
De hogy miért éri meg ez az elképesztő munka?
Most jön a fordulat: a szóban forgó folyadék egy ritka skorpiófaj mérge. Az úgynevezett deathstalker – vagyis izraeli sárgaskorpió adja a világ legdrágább folyadékát, amely literenként 39 millió dollárba kerül.
És hogy miért ilyen értékes? Mert benne rejlik a jövő orvoslásának egyik kulcsa.
A skorpióméreg egyik összetevője, a klorotoxin, képes rákapcsolódni az agyban és a gerincben található daganatos sejtekre – segítve a pontos diagnózist és célzott kezelést. Egy másik összetevő csontbetegségek ellen mutat ígéretes eredményeket.
De használják krónikus fájdalmak csillapítására, malária elleni védekezésre, és még kozmetikai célokra is – például csúcskategóriás ránctalanító készítményekben.
Észak-Afrikában, a Közel-Keleten, Indiában és Brazíliában már skorpiófarmokat működtetnek, ahol naponta mikroszkopikus mennyiséget „fejnek le” a veszélyes élőlényekből. Egyetlen skorpió naponta legfeljebb két milligramm mérget ad – vagyis egy literhez több százezer alkalommal kell „fejni”.
A folyamatot ma már robotkarok és automatizált rendszerek is segítik – de a veszély és a precizitás változatlan.
Ez a folyadék talán nem kerül pohárba – de bekerülhet az emberi szervezetbe. Nem azért, hogy megmérgezzen, hanem hogy megmentse. Egyetlen cseppje képes diagnosztizálni, fájdalmat csillapítani, és talán a jövőben még gyógyítani is.
Nem mindig az a legdrágább tehát, amit aranyból öntenek vagy díszdobozban árulnak. Néha épp az, amitől a legtöbben rettegnek – és mégis életet adhat. A világ legdrágább folyadéka nem a luxusról szól, sokkal inkább arról, hogy a természet legváratlanabb helyein rejlenek a legnagyobb kincsek.
Az alábbi videó részletesen bemutatja a skorpiók mérgének orvosi célokra történő felhasználását:
Olvass tovább...