promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A tenger aljára fúrtak, eddig ismeretlen élőlények jöttek elő

A tenger aljára fúrtak, eddig ismeretlen élőlények jöttek elő

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

A világ egyik legkülönlegesebb helye.

A tengerfenék nem felejt

1979-ben, mikor még a mélytengeri bányászat csak futurisztikus elképzelésnek tűnt, egy tudományos kísérlet során gépeket eresztettek le a Csendes-óceán fenekére, az úgynevezett Clarion–Clipperton-zóna (CCZ) egyik szegletében. A kutatás tudományos célból történt: szerették volna megvizsgálni, mi történik, ha eltávolítjuk a felszínről a különös, fémekkel teli gumókat, az úgynevezett mangángumókat.

44 év telt el azóta, a kutatók pedig újra ellátogattak a helyszínre, ahol elképesztő felfedezést tettek: a bányászat nyomai ma is ott vannak, mintha csak tegnap jártak volna ott. A óceán legmélye egészen hihetetlenül lassú tempóban változik - ez a csendes világ évmilliós ritmusban él.

Mi él a tengermélyi sebhelyeken?

A CCZ egy igazán különleges birodalom: több ezer kilométeren át nyúlik és több mint 8 000 ismert, illetve ismeretlen faj otthona. A körülmények egészen brutálisak, ez a világ teljes sötétségben, óriási nyomás alatt, fagyos vízben létezik.

Az extrém körülmények és környezetszennyező kutatások ellenére a kutatók megdöbbenve látták, hogy az egykori gépnyomok között élet kezdett sarjadni. Apró, mozgékony élőlények, például xenofiofórák (óriás egysejtűek) visszatértek, míg a nagyobb, helyhez kötött fajok (mint a szivacsok és korallok) még mindig mutatnak életjelet. Úgy tűnik, hogy az új élet lassan, de biztosan visszaveszi, amit a gépek elvettek, az viszont még kérdés, milyen mértékben és mennyi idő alatt.

Zöld energia és kék mélység

A világ egyre több akkumulátorhoz szükséges fémre éhezik. A zöld technológia ígérete mögött óriási nyersanyagigény húzódik, a szárazföldi bányászat pedig egyre több pusztítással jár. Innen a figyelem a mélytenger felé fordult, ahol a furcsa nevű „fémkrumplik”, ezek a fekete, sima, mangánnal, nikkellel, kobalttal teli gömbök hatalmas lehetőséget rejtenek.

A kérdés, hogy vajon megéri-e? A 44 évvel ezelőtti bányászkísérlet ma is figyelmeztet: amit egyszer megbolygatunk a mélyben, az nem felejt. A Nemzetközi Tengerfenék Hatóság egyelőre nem engedélyezte a kereskedelmi bányászatot, a kutatók pedig további vizsgálatokat sürgetnek - mégis csak a bolygó legnagyobb, még érintetlen élőhelyeiről van szó.

A hely élővilága:

forrás: iFLScience