promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Nyomozói módszereket vetettek be a Titanicnál, drámai fejlemény a végzet utolsó óráiról

Nyomozói módszereket vetettek be a Titanicnál, drámai fejlemény a végzet utolsó óráiról

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Soha nem látott részletek derültek ki a Titanic süllyedéséről, páratlan módon vizsgálják a roncsot.

A Titanic néhány nap híján 113 éve süllyedt örök hullámsírba, és bár viszonylag jól dokumentált az 1500 halálos áldozattal járó katasztrófa, így is maradtak még fontos kérdések, melyekre a modern technológia adhat választ.

Ehhez azonban cselekedni kellett, hiszen az egykor világelsőnek számító hajó roncsa lassan megadja magát a sós víznek a csaknem 4 kilométeres mélységben. Éppen ezért most hihetetlen részletességgel térképezték fel.

Digitális modell készült a roncsból

A National Geographic és az Atlantic Productions projektje nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint a Titanic teljes digitalizálását. A háromdimenziós modellt csaknem 700.000 víz alatti robot fotóiból rakták össze, Park Stephenson kutató pedig egyenesen egy tetthelyhez hasonlította a Titanic roncsát:

„Látni kell, mik a bizonyítékok, a roncsterület egészének áttekintése kulcsfontosságú a történtek megértéséhez”

- fogalmazott.

Ezért volt az utolsó pillanatig világos a Titanicon

A vizsgálat már most megerősítette az egyik beszámolót, miszerint a fedélzeten a teljes süllyedés előtti másodpercekig volt világítás. A hős fűtők az utolsó pillanatokig lapátolták a szenet a kazánokba, hogy elkerüljék a fedélzeten a sötétség miatti teljes káoszt és segítség a mentési munkálatokat. Nélkülük valószínűleg jóval többen vesztek volna oda.

A Titanic több mint két és fél óra alatt süllyedt el, ami annak is köszönhető, hogy egyes elárasztott hajórekeszekbe csak lassan jutott be a víz. Ha csak négy rekesz sérült volna meg, valószínűleg felszínen marad a hajó, azonban végül hat szenvedett károsodást, így elkerülhetetlenné vált a katasztrófa. A jéghegy ütközési pontja szintén felfedezhető a modellen, a kutatók pedig mostantól bármeddig tanulmányozhatják a roncs digitális mását.

A NatGeo dokumentumfilmet is készített a munkálatokról és a végeredményről, ezt a „Titanic: Digitális újjászületés” címmel tűzik műsorra április 12-től 21 órától és másnap 16:30-tól: