
Ebből tudhatod, hogy lehallgatják a telefonod
Olvass tovább...
Nem gondolnád, de naponta több százszor használod. És most kiderült, mennyire veszélyes lehet rád nézve. A jó hír? Egyetlen mozdulattal tehetsz ellene.
Van valami, amit naponta százszor megérintünk. Ami mindig ott van a kezünk ügyében, sokszor az arcunkhoz emeljük, az ágyunkba is magunkkal visszük. Nem a kulcsod. Nem a pénztárcád. A mobiltelefon.
A modern élet elengedhetetlen kelléke, a társalgások, hírek, emlékek, térképek és e-mailek hordozója.
A 2025 április 6-án publikált blogbejegyzésben szemfelnyitó statisztika elemzésével rántották le a leplet az elektronikai készülékről: a legszorosabb társunk valójában az egyik legnagyobb veszélyforrást rejti?
Az elmúlt években újra és újra felbukkant egy bizarr állítás az internet bugyraiban – miszerint a mobiltelefon tízszer fertőzöttebbnek számít, mint a vécéülőke. Elég sokkoló ahhoz, hogy azonnal megosszuk, kommenteljük, továbbküldjük.
Az állítás egy 2012-es blogbejegyzésből ered, amely az Arizonai Egyetemhez köthető. A tudomány egyelőre nem erősítette meg ezt a döbbenetes különbséget.
Valójában egy félreértelmezett újságcikkből és egy mikrobiológus TEDx-előadásából nőtt ki a legenda, amelyet a közösségi médiában fújtak óriásira.
Charles Gerba professzor valóban figyelmeztetett arra, hogy az irodai eszközök, különösen a telefonok és billentyűzetek, valóságos baktérium-bázisok – de nem állította, hogy ezek konkrétan tízszer szennyezettebbek, mint a WC-ülőkék. Pedig igaznak bizonyul az állítás.
Bár a statisztika megkérdőjelezhető, a figyelmeztetés jogos. Számos nemzetközi kutatás – köztük egészségügyi dolgozók a diákok telefonjait vizsgálata egyetért abban: a telefonok sokféle kórokozónak adnak otthont. Az E. coli, a Staphylococcus és az antibiotikum-rezisztens baktériumok mind kimutathatók voltak a szennyezett, érintőképernyővel felszerelt eszközökön.
Olvass tovább...
Nem véletlen, hogy a 2024-ben publikált tudományos cikk egyenesen „fertőző trójai falónak” nevezte a kommunikációs készülékeket. Egy 2011-es brit felmérés alaposabb vizsgálatai által ráadásul minden hatodik készüléken székletmaradványt fedeztek fel.
Hogy miért? Mert sokan még mindig nem fertőtlenítik a kezüket WC-használat után – de a telefonhoz nyúlnak, a baktériumok pedig láthatatlan módon továbbterjednek a készülékre, amit később újra és újra megérintünk.
Hasonlóan a tömegközlekedési járműveken népszerű korlátokról ismert kórokozókról, a lift nyomógombokon csoportosuló fertőző organizmus hadseregről, vagy a ragályos, sejtszintű szennyeződések zuhatagáról, amelyek a mozgólépcső korlátrészén tengetik napjaik javarészét, mindig kellő vigyázatossággal és óvatossággal érdemes megérinteni a bacilusfertő felületeket. Ha lehet, a nyomógombokat ujjunkra húzott pulóvereinkkel, még ha röhejesnek is tűnik, de könyökeinkkel érintsük, de ebben a szituációban is javasolt az adott bőrrészt alkoholt tartalmazó fertőtlenítőszerrel, szappanal, vagy sprayyel semlegesíteni.
Bármilyen furcsán is hangzik, a WC-ülőke – főleg, ha rendszeresen tisztítják – gyakran higiénia-szempontból kevésbé veszélyes, mint az érintőképernyőd. Persze nem érdemes a vécére tenni a reggeli szendvicset, de a képernyőn lévő láthatatlan mikrovilág sem kevésbé félelmetes.
Ha nem szeretnél egy láthatatlan baktériumtelep társaságában aludni minden éjjel, akkor ideje komolyan venni a megelőzést. A legfontosabb lépés a napi szintű fertőtlenítés: alkoholos kendővel való áttörlés, UV-fényes tok vagy egy alapos kézmosás is rengeteget számít.
A technológia napjainkban már egyúttal kényelmet és biztonságot is nyújt – persze csak abban az esetben, ha tudatosan használjuk.
Ne feledd: minden egyes érintéssel újabb esélyt adsz a kórokozók bőrödre jutására, hacsak nem húzod meg a higiéniai vészféket időben.
Ne cipeld magaddal a világ összes bacilusát a zsebedben. Adj esélyt a tisztaságnak – töröld át a készülékedet rendszeresen, mielőtt megfertőzne téged.
A sokkoló állítás lehet, hogy túlzó volt, de a tanulság kőkemény: a mobiltelefon a legintimebb használati tárgyaink egyike, és pontosan ezért kiemelten fontos a higiéniai elvek betartása. Ha már az arcunkhoz emeljük naponta harmincszor, legalább tiszta készülékkel tegyük.
Egy mikroszkóp, egy mobiltelefon és pár másodperc elég ahhoz, hogy rájöjj: nem vagy egyedül, ha a mobilodhoz nyúlsz. Kukkants bele, hogy megtudd, mi él rajta!
Olvass tovább...