promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Magyarul beszélő indiánoktól hangos a tudományos élet, felfedezték a távoli őseinket?

Magyarul beszélő indiánoktól hangos a tudományos élet, felfedezték a távoli őseinket?

Borítókép:  Profimedia (képünk csak illusztráció!)
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

A magyar egy ősi nép ősi nyelvvel – ez a megállapítás gyakran elhangzik velünk kapcsolatban. Egy felfedezés talán az alapoktól átírhatja történelmünket.

Az argentin-magyar kutató és felfedező Móricz János neve ma kevésbé ismert idehaza. Pedig szenzációs dolgokra bukkant a világ túlsó felén, az Újvilágban, és olyannyira szokatlan és felkavaró kijelentéseket tett, hogy a legtöbben el sem hiszik azokat.

Móricz 1923-ban született Vas megyében, és 1954-ben hagyta el Magyarországot. Pár éves francia kitérőt követően telepedett le Argentínában. Az 1960-as években jórészt aranybányák felkutatásával foglalkozott Peruban és Ecuadorban, így került kapcsolatba a hajdani inka kultúrával, valamint a helyi indián őslakosokkal.

Egy 1968-ban született írása igen kemény állításokat tartalmaz, szerinte ugyanis a sumérok, a magyarok és ibériaiak eredetileg Amerikából származtak. Ezt sajnos nem sok lelettel, dokumentummal tudta alátámasztani, titkait – ha voltak – 1991-ben magával vitte a sírba.

A Magyarságtudományi Intézet honlapján azonban viszonylag bőséges anyagot találhatunk kutatásairól és eredményeiről, amelyek kétségkívül hihetetlenek. Alapvetése volt például, hogy az ember nem 12-15 ezer éve jelent meg Amerikában, hanem bő 40 ezer éve, és azok az ősök kerültek később az európai kontinensre.

Móricz János nem kevesebbet állított, mint azt, hogy Ecuadorban, Peruban és az Amazonas vidékén olyan indián törzseket talált, amelyek tagjaival magyarul tudott beszélgetni. Emiatt már a maga korában is rengeteg kritika és támadás érte, a térséget gyarmatosító spanyolok sem kímélték.

Pedig állítólag régészeti kutatások alapján és levéltári adatokból 10 ezernél is több olyan földrajzi és családnevet gyűjtött ki, amelyeknek ő magyar eredetet tulajdonított. Az ecuadori főváros, Quito sem maradhatott ki a sorból.

„A város a nevét a régi Quito birodalomról kapta. Ez eredetileg Kitusnak hangzott, és mivel Kit=Két, Us=Ős, tehát a Két Ős, Góg és Magóg birodalmáról volt szó”

– olvasható a különös fejtegetés a Magyarságtudományi Intézet cikkében. És hogy miért nincs már nyoma az ősi tradíciónak? Mert a spanyolok egyebek mellett az ottani magyar ősnyelvet is kiirtották, legalábbis Móricz magyarázata szerint.

A magyar kutató a helyi indiánok segítségével állítólag rábukkant egy hatalmas barlangrendszerre, amelyben felbecsülhetetlen értékű kincsek lapultak. Az aranylemezek is értékesek voltak, de még inkább a rájuk vésett, rovásos szövegek. A helyet a Táltosok Barlangjának nevezte el, viszont az ellenséges környezet miatt nem adta ki a pontos koordinátáit.

Móricz „gyanús” megfejtései közé tartozott Ecuador legmagasabb vulkánjának a neve is. Ezt az őslakosok Capac-Urcuként emlegetik, ami nagyjából annyit tesz: a Hegyek Atyja. A magyar kutató ezt az Apa-Úr-Kő összetételre vezette vissza, ami a nyelvészek szerint meglehetősen sántító, nem túl tudományos levezetés.

További rejtélyek ITT az amerikai magyarokról: