promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Így néz ki az a férfi, aki a legtöbb neandervölgyi DNS-t hordozza közülünk

Így néz ki az a férfi, aki a legtöbb neandervölgyi DNS-t hordozza közülünk

Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

A tudósok elárultak valami nagyon érdekeset az ősember kinézetéről.

Az emberiség fantáziáját legkésőbb az evolúcióelmélet megjelenése óta rettenetesen izgatja az, hogy vajon milyenek lehettek azok a különböző előemberek, akikből a Homo sapiens kialakult. A kérdés felmerült, a tudomány pedig igyekezett minél pontosabb válasszal szolgálni, így ma már a tudományos konszenzus része az ember evolúciója is a Homo habilistól egészen a mai, "modern" emberig.

Ennek a származástannak a talán leghíresebb képviselői az úgynevezett neandervölgyi emberek: a témára a tömegmédia is rákapott, lelkesen osztogatják meg a fantáziagrafikákat a a nagy koponyájú, erős csontozatú, meglehetősen szőrős emberekről, hogy bizony ezek voltak a neandervölgyi emberek, így néztek ki.

Máig bennünk vannak a neandervölgyi gének?

Ennél is érdekesebb azonban, hogy a különböző tudományos kutatások alapján úgy tűnik, hogy a Homo sapiens genetikai kódjának része az egykor élt neandervölgyi emberek genomja is - hol kisebb, hol nagyobb mértékben. A kutatók úgy vélekednek (bár erről nincs általános konszenzus), hogy a két faj egykor keveredett egymással, így igen csekély mértékben, de tulajdonképpen a mai napig magunkban hordozzuk azokat a géneket.

Az ember, akiben a legtöbb neandervölgyi gén van

De vajon mi van akkor, ha nem is annyira csekély mértékben? James Fallows neve valószínűleg nem sok ember számára cseng ismerősen - ezért hát eláruljuk, hogy egy íróról van szó, aki a karrierjét Jimmy Carter amerikai elnök szövegírójaként kezdte, később pedig az Atlantic nevű magazin egyik vezércikk írója lett (ennél azért sokrétűbb a munkássága, de most legyen elég ennyi).

Ami miatt a tudósok érdeklődését is felkeltette a személye, az viszont egy genetikai tesztnek volt köszönhető: kiderült, hogy az anyai ágról örökölt genetika állománya nem igazán hasonlít egy másik már megvizsgált emberéhez sem - ráadásul a teljes genetikai állományának mintegy 5%-át teszik ki a neandervölgyi gének, ami egy szokatlanul magas arány.

Ami biztos, hogy ránézésre ezt nem lehet megállapítani: igazán nem akarunk gonoszak lenni, de James Fallows külseje "semmi extra", úgy néz ki, mint bárki, akivel találkozunk az utcán sétálás közben, de azért kétségkívül érdekes információ.

A hatásvadász grafikák ellenére egyébként a mai tudományos konszenzus az, hogy ha ma köztünk járna egy teljesen neandervölgyi ember, aki alkalmazkodott a modern higiéniai elvárásokhoz, ráadásul normális ruhában lenne, akkor kvázi képtelenség lenne megmondani, hogy egy másik fajról beszélünk, mivel minden bizonnyal nem tértek el annyira a Homo sapienstől külsőben.

Videón James Fallows - így néz ki a világ "leg-neandervölgyibb" embere: