![2perc tudomány: Miért követ a kutyád a wc-re? Érdekes genetikai okai vannak](https://images.promotions.hu/article/100073/1658350736_profimedia-0671050548.jpg?crop=false&width=386)
2perc tudomány: Miért követ a kutyád a wc-re? Érdekes genetikai okai vannak
Olvass tovább...
A WC papír a speciális összetevőinek köszönhetően gyorsan lebomlik, így nem dugíta el a lefolyót úgy, mint a papírzsebkendő.
A WC papír a mindennapi életünk része, mégsem gondolunk bele, hogy miért ázik szét azonnal a vízben, és mi akadályozza meg, hogy dugulást okozzon a lefolyó csövekben. Ennek hátterében egy speciális összetevő áll, amely biztosítja a papír gyors lebomlását.
A WC papír gyors lebomlását elsősorban lazán kötött cellulózrostok teszik lehetővé, amelyek könnyen szétesnek víz hatására. Emellett a gyártók vízoldható kötőanyagokat is alkalmaznak, amelyek gyengébb szerkezetűvé teszik, mint például a zsebkendő vagy a papírtörlő, így az nem marad egyben a vízben.
Fontos szerepet játszik a gyors szétázásban az is, hogy a toalett papírhoz nem adnak olyan erős ragasztókat vagy műanyag alapú erősítő anyagokat a gyártás során, amelyek más típusú papíroknál gyakoriak.
A WC papír használatának első dokumentált esete a 6. századi Kínához köthető, a Tang-dinasztia korában már ismerték. Az 14. századra már széles körben elterjedt Kínában, míg Európában és más régiókban hosszú ideig rongyokat, leveleket vagy egyéb természetes anyagokat használtak.
Olvass tovább...
Az első tömeggyártott WC papír az Egyesült Államokból származik: Joseph Gayetty 1857-ben dobta piacra az első kereskedelmi célú változatot.
Ma a minőségi toalett papíroknál már alapvető elvárás, hogy könnyen lebomoljanak, ezért a legtöbb gyártó speciális cellulózkeverékeket és oldható kötőanyagokat használ. Egyes olcsóbb, rosszabb minőségű termékek azonban kevésbé bomlanak le gyorsan, és könnyebben okozhatnak dugulást.
Vannak már 100 százalékig lebomló WC papírok is, amiket akár a természetben is használhatnak a túrázók, horgászok, de a lakókocsik tulajdonosainak is ezt ajánlják.
Számos országban – például Görögországban, Törökországban vagy Mexikóban – a toalett papírt nem a vécébe, hanem egy külön szemetesbe dobják. Ennek fő oka a csatornarendszerek eltérő kialakítása.
Sok helyen a csövek szűkebbek vagy régebbiek, és nem képesek megfelelően elvezetni a papírt. Emellett az elavult szennyvíztisztító rendszerek is okozhatnak problémát, amelyek nem tudják megfelelően feldolgozni a papírmaradványokat.
Ebből a videóból kiderül, hogyan készül ma a WC papír a Vajda Papír üzemében:
Olvass tovább...