![Tudtad? Valójában így kellene szedned a vitaminokat!](https://images.promotions.hu/article/94361/1641582213_vitamin-asvanyi-anyag-egeszseg-etrend-promotions.hu.jpg?crop=1180,550,0,25&width=386)
Tudtad? Valójában így kellene szedned a vitaminokat!
Olvass tovább...
A D-vitamin hiány ezekben a hetekben a éri el a csúcspontot, pedig létfontosságú lenne, hogy biztosítsuk magunknak a szükséges mennyiséget.
A D-vitamin az egyik legősibb vegyülete a szervezetünknek. Adott mennyiségben van rá szükségünk, ha szeretnénk biztonságban tudni valamennyi szervünk egészségét. A szükséges adaghoz nincs szükség másra, mint hogy napfény érje a bőrünket. A D-vitamin hiány télen és tavasszal a legjellemzőbb.
Dr. Lakatos Péterrel, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinikájának professzorával Friderikusz Sándor beszélgetett. A szakember a podcastban elmondta, hogy a fejlett országok lakosságának a döntő része D-vitamin hiányos.
„A D-vitaminnak az alapvető hatása a sejtosztódást lassító és a sejtspecializálódást elősegítő hatás. Ha a kettőt összerakjuk, azt úgy is lehet mondani, hogy daganatellenes hatás. Azok körében, akik nem voltak D-vitamin hiányosak, a Covid-fertőzés is kevésbé súlyosan zajlott le, és a halálozás kisebb volt”
– mondta Dr. Lakatos Péter. Majd hozzátette, hogy a férfiaknál a D vitamin javítja a spermiumszámot, a nőknél pedig kimondottan javítja a termékenységi ciklust.
Meglepő, de a Föld azon részein is általános az emberek D-vitamin hiánya, ahol magas a napsütéses órák száma. A professzor ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott:
„Érdekes módon, ahol egész évben sok fény van például, lásd arab országok, még nagyobb a D-vitamin hiány, főleg nők körében. Ugye a szokások szerint be vannak öltözve, még az arcukat is eltakarják, tehát hiába napi tíz órában vagy tizenkettőben süt a nap, de nem éri a bőrüket, tehát például, Szaúd-Arábiában a nők körében gyakorlatilag 100 százalékos a D-vitamin hiány.”
Dr. Lakatos Péter számításokat prezentált azzal kapcsolatban, hogy az ősztől tavaszig tartó időszakban mennyibe kerülne a lakosság ellátása a megfelelő készítménnyel annak érdekében, hogy ne jelenjenek meg a D-vitamin hiánnyal kapcsolatos betegségek.
„Magyarországon a lakosság teljes D-vitamin ellátása körülbelül 10 milliárd forint lenne éves szinten, de cserébe több mint 200 milliárdot lehetne megspórolni. Mindenkinek szeptembertől májusig kéne szedni D-vitamint.”
– fogalmazott a SOTE professzora.
Olvass tovább...