![Öklendezni kezdett a magyarok imádott italától a fanyalgó külföldi, minden az arcára volt írva, mikor belekóstolt](https://images.promotions.hu/article/119503/1713703466_keseru-magyar-ital-kostolas.jpg?crop=1200,495,0,44&width=386)
Öklendezni kezdett a magyarok imádott italától a fanyalgó külföldi, minden az arcára volt írva, mikor belekóstolt
Olvass tovább...
Vajon mit rejthet a világ legrégebbi bora?
Képzelj el egy palackbort, amelyet közel 1700 éve zártak le. Ez nem valami sci-fi film forgatókönyve, hanem egy valóságos történet, amely Németországban, Speyer városában játszódik. A helyi múzeumban őrzik a világ legrégebbi borának tartott palackot, és a szakértők már évek óta vitatkoznak azon, hogy vajon fel kellene-e bontani.
A palackot viasszal zárták le, és több mint egy évszázada ki van állítva. A múzeum munkatársai attól tartanak, hogy ha kinyitják a palackot, a bor elszállhat, vagy valami kellemetlen meglepetés várhat rájuk.
Olvass tovább...
Az ókori rómaiak szerették a bort, és gyakran temettek el palackokkal együtt fontos személyeket. A speyeri palackot is egy ilyen temetkezés során találták. A borászok szerint a bor minősége az évek során javulhat, de ennyi idő után már senki sem tudja, hogy mi várható. Lehet, hogy a bor teljesen elroncsolódott, vagy éppen kellemes meglepetést okoz.
Több ok is van, amiért a kutatók óvakodnak a palack megnyitásától:
Mi a teendő?
A múzeum munkatársai és a kutatók még mindig nem tudnak dönteni. Egyesek szerint érdemes lenne megnyitni a palackot, és elemezni a bort, hogy többet megtudjunk az ókori borászatról. Mások szerint viszont jobb lenne megőrizni a palackot az utókornak.
Mi várható a jövőben?
A kérdés, hogy kinyitják-e a palackot, valószínűleg még sokáig foglalkoztatni fogja a kutatókat és a borászokat. Addig is a palack továbbra is a speyeri múzeumban lesz kiállítva, és várja, hogy egyszer valaki végre felbontsa.