![Apokaliptikus állapotok Szantorini szigetén, több ezer embernek kellett elmenekülnie a földrengések elől](https://images.promotions.hu/article/128046/1738746504_szantorini-gorogorszag-foldrenges-evakualas-menekules-cunami.jpg?crop=1400,577,0,233&width=386)
Apokaliptikus állapotok Szantorini szigetén, több ezer embernek kellett elmenekülnie a földrengések elől
Olvass tovább...
Több száz földrengés is kipattant, többet a lakosság is érzékelt.
Meglepően sok, évi ezernyi jelzés fut be a HUN-Ren Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriumának kutatócsapatához. Ez nem azért van, mert Magyarországon annyira megszaporodtak volna az ilyen és ehhez hasonló események, hanem mert egyre kiterjedtebb rendszere van a hazai állomásoknak, melyek minden eddiginél pontosabban képesek mérni.
Mint a Magyar Nemzeti Szeizmológiai Bulletin tavalyi statisztikáiból kiderült, tavaly összesen 1611 szeizmikus aktivitást észleltek az országban, ezek közül 327 volt földrengés, 1334 pedig robbantás.
Olvass tovább...
A hazai szeizmológiai hálózat összefoglalójában az összes eseményt felsorolja, erősség szerint, valamint azt is közlik a részletezésben, hogy milyen mélységben történt a robbanás, vagy földrengés, illetve hol volt az epicentruma és hány órakor lehetett észlelni.
Mint ahogy a robbantások, úgy a földrengések jelentős része nem Magyarország területén történt, előbbi események leginkább a bányatevékenységekhez kapcsolódnak, a Szlovákiai robbantásokat gyakran hazánkban is kimutatták az érzékeny műszerek. De akár honvédségi gyakorlatok is lehetnek a háttérben.
Földmozgások közül a lakosság összesen hetet érzékelhetett, a többit szintén csak a műszerek jelezték, ezek közül három pattant ki az ország területén, azon belül is a Dunántúlon – számolt be róla a seismology.hu.
Olvass tovább...
Január 28-án a Somogy vármegyei Zamárdiban, 2,3 magnitúdójú rengés, július 16-án úgyszint Somogy vármegyében Ságváron, 2,3-as erősségű, szeptember 6-án a Fejér vármegyei Nagyvelegnél, pedig 2,2-es rengést detektáltak.
A hazai mérőrendszerek között 15 állandó és 32 ideiglenes található, mint közölték az év során két ideiglenes állomást kellett áttelepíteni egy közeli új helyszínre. Az állandó állomások egyike decemberben megszűnt, helyette egy új kezdte meg működését a Vértes területén.
A hazai földrengésekről többet is megtudhatsz ebből az előadásból: