5 híres feltaláló, akiket a saját találmányuk ölt meg
Olvass tovább...
Amilyen nagyszerű, olyan félelmetes látványt nyújt a fatestű, porcelánfejű baba.
Egy embert utánzó robot kapcsán mi jut ma eszünkbe? Egy egyre precízebb mozgású, járásképes, mimikával rendelkező „terminátor”, ami néhány éven belül a házimunkát is elvégezheti helyettünk. Ma már mindent átszőnek a mikrochipek, a mesterséges intelligencia, ám ne gondoljuk, hogy amikor ezek még nem léteztek, ne próbálkoztak volna különös, embert imitáló gépek létrehozásával.
Az első ilyet még 1773-ban, egy svájci órásmester, bizonyos Pierre Jacquet-Droz készítette el. A feltaláló 20 hónap alatt építette meg a bámulatosan bonyolult, csaknem 6000 alkatrészből álló gépet, amely képes volt bármilyen, előre beprogramozott szöveget leírni egészen 40 karakterig.
Az első mondata az alábbi volt: „Az én feltalálóm Pierre Jacquet-Droz” – a különös találmánynak hamar híre ment, és 1774-ben Droz már XVI. Lajos király udvarában találta magát, ahol mindenki elcsodálkozott a szem- és fejmozgásra is képes, szükség esetén tinta után nyúló babán, ami elölről úgy nézett ki, mint egy játék, hátul viszont egy valóságos mechanikai csoda tárult a szemlélődők elé.
Olvass tovább...
Droz több hasonló különlegességet is készített élete alatt, volt közöttük hasonló elven működő zongorázó kislány, és egy rajzoló kisfiú is, utóbbiak 2500 és 2000 alkatrészből álltak. A mester munkái bejárták a világot, Indiában, Kínában és Japánban is elképedtek rajta az emberek, és mai szemmel nézve is egészen fantasztikus, mekkora zsenialitás rejlett benne. Nem is csoda, hogy sokan megrémültek tőle, boszorkányságot sejtettek a háttérben, hiszen egyszerűen nem értették, hogy milyen varázslat kelti életre a babákat.
Gépei a mai napig működnek, az író fiút néhány évvel ezelőtt fel kellett újítani, ekkor darabokra szedték, így láthatóvá vált működés közben is a mechanika:
Droz 1790-ben bekövetkezett halála után sem merült feledésbe a neve, napjainkban egy különleges óramárka viseli azt. Valódi luxusmárkáról van szó, és bár a régebbi órák néhány százezer forintért megvásárolhatók, a Charming Bird változatok, melyek minden elektronikát nélkülözve, mozgó és éneklő mechanikus madarakat rejtenek, 130 millió forintot kóstálnak!
Olvass tovább...