Ráeresztették a mesterséges intelligenciát a Nazca-vonalakra, és olyat vett észre, amit mi nem
Olvass tovább...
Egyre többen használják már világszerte a mesterséges intelligenciát, ám kevesen tudják, hogy működnek ezek a szoftverek valójában.
A ChatGPT elképesztő változást hozott az életünkbe, hiszen rengeteg dologban tud segíteni. Az olyan egyszerű kis tevékenységektől kezdve, mint az ajándékozási tippek vagy éppen a tanácsadás egyéb dolgokban, a ChatGPT tud segíteni a matematikai példák megoldásában, segítségével komolyabb és komplex feladatokat is meg tudunk oldani, miközben pontról pontra el is magyarázzad, hogy miképpen kaphatjuk meg a helyes megoldást.
Emellett programozási feladatok megoldásában is nagyon jól tud segíteni.
Olvass tovább...
Persze sokan azért már úgy élnek a rendszerrel, hogy a dolgaiknak bizonyos részét vele generáltatják le, még a munkában is. Ez pedig ellenőrzés nélkül azért visszaüthet, főleg akkor, ha valami nagyon új dologban kérjük a segítségét, amelyre mondjuk ő sem talál példát az internet sűrűjében.
Merthogy a ChatGPT modell megtanulta az egész internetet, ám az újdonsággal nem biztos, hogy azonnal tud boldogulni. Hatalmas mennyiségű adaton rágta át magát, ami segítségével nagyon gyorsan tud reagálni igen komplex kérdésekre is.
Úgy tanulta meg az internetet, hogy közben mintázatokat és összefüggéseket keresett, viszont előfordulhatnak hibák, előfordulhat, hogy téved vagy pontatlan választ ad. A működése mögött álló technológia amilyen könnyen érthető leírva, olyan bonyolult, összetett és nehezen átlátható.
Olvass tovább...
Generative, Pre-trained, Transformer. Vagyis generatív, előre betanított, transzformer. Ennek a három szónak pedig külön-külön is fontos magyarázó ereje van a program működését tekintve. A generatív azt jelenti, hogy képes önállóan szöveget visszaadni, nemcsak a megtanult tartalmat visszaadni.
Az előre betanított azt jelenti, hogy hatalmas mennyiségű adatot dolgozott fel, óriási mennyiségű adaton tanult, ugyanakkor a transzformer azt jelenti, hogy egy speciális neurális hálózati architektúrát használ, amelyet főként nyelvi modellekhez fejlesztettek ki.