Csernobilban is csodát művelne a fukusimai robot, ami grammonként takarítja el a mérgező atomhulladékot
Olvass tovább...
A boltban vásárolt új ruhákon számos mérgező anyag lehet, a textilparban megendedettek azok a módszerek, amelyek máshol már tiltva vannak.
A ruhaipar hatalmas teher a környezetre, csak nézzünk végig magunkon, ha éppen nem meztelenek vagyunk, akkor minden ami rajtunk van, egy olyan folyamat eredményeként jött létre, amit megszenvedett a vízkészlet, a természet és a légkör. Egyetlen pamutpóló előállításához körülbelül 2700 liter víz szükséges, ami nagyjából 2,5 évnyi ivóvíz szükséglete egy embernek. Emellett számos más anyag is kell hozzá, melyek akár ránk nézve is mérgezőek lehetnek.
Beszélhetünk az üzemanyaggyártás káros hatásairól, a vegyszeres mezőgazdasági gyomirtásról vagy az óceánokba szórt szemétről, de tény, hogy a ruhaipar is bőben kiveszi a részét a környezetszennyezésből. A ruhák gyártása során használt vegyszerek, például színezékek és festékek legtöbbször kezeletlenül kerülnek a természetes vizekbe. A textilipar a világon a vízszennyezés 20%-áért felelős.
Olvass tovább...
Azok a feleségek, akik gyűlölnek vasalni, Nobel-díjat adnának a gyűrődésmentes férfi ingek feltalálójának. Ezeket a ruhadarabokat valóban úgy lehet kivenni a szárítógépből vagy leemelni a szárítóról, hogy egy ránc sincs rajtuk. Kár, hogy a gyártók ehhez formaldehidet használnak, ami allergiás reakciókat, bőrirritációt, légúti irritációt okozhat. Hosszú távú érintkezés esetén ráadásul rákkeltő a formaldehid.
Ftálátok a rugalmas vagy fényes felületű ruhákra kerülhetnek a gyártás során. Kimutatták már fehérneműkön is. Ezek a vegyi anyagok az endokrin rendszert károsíthatják, hormonális zavarokat, fejlődési problémákat okozhatnak, különösen gyermekeknél.
Megtanulhattuk az iskolában, hogy az ólom, a kadmium és a higany szintén mérgezőek, ennek ellenére ott lehetnek a díszítésekben, cipzárakban vagy a ruhák színezésére használt festékekben. Ezek egészségügyi kockázata sem elhanyagolható, hiszen ez a három anyag idegrendszeri betegséget, máj- és vesekárosodást okozhat.
Azo-színezékek és aromás aminokat szintetikus textíliák és élénk színű ruhák gyártásához használnak. Lebomlásuk során rákkeltő aromás aminok szabadulhatnak fel, amelyek bőrrel érintkezve vagy lenyelve károsak lehetnek.
Olvass tovább...
Az utóbbi években sokat szigorodtak a szabályok a műanyag termékek előállítására vonatkozóan, de a ruhaiparra például - egyebek mellett - a biszfenoltartalom-korlátozás nem vonatkozik. A biszfenolok megzavarhatják a hormonrendszer egészséges működését, a magzat idegfejlődését, rákkeltők lehetnek, meddőséget, terméketlenséget okozhatnak, elhízáshoz, hiperaktivitáshoz vezethetnek, és felelőssé tehetők a cukorbetegség kialakulásáért. Így tehát játék babák ruháinak gyártásához már nem lehet használni ezt az anyagot, de gyerekruhák készítéséhez továbbra is megengedett.