promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Óriási hópehely hullott a földre, a kosárlabda méretű hatalmas pihét többen is látták

Óriási hópehely hullott a földre, a kosárlabda méretű hatalmas pihét többen is látták

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

A rekord méretű hópehely akkora volt, mint egy kosárlabda vagy mint egy óriás pizza.

Minden télen nagy izgalmakat okoz a legelső havazás, idén ez november 22-én következett be. A gyerekek örültek, az utakon közlekedők talán kevésbé, mindenesetre jó tudni, hogy a globális felmelegedés ellenére élvezhetjük néhanap, ahogy fehér lepel borítja a tájat. 

És itt meg is állhatunk egy pillanatra, a hó ugyanis nem fehér, ahogyan azt mi látjuk, hanem színtelen. A magyarázatra hamarosan kitérünk, de előtte jöjjön az eddig dokumentált legnagyobb hópehely, ami akkora volt mint egy nagyobb méretű pizza vagy mint egy kosárlabda.

Óriás hópehely hullott Amerikában

Régóta tudjuk, hogy ha közelebbről megvizsgáljuk, minden hópehely különböző mintázatot mutat. A kétkedők szerint ezt nem lehet bizonyítani, mert senki sem látta még az összeset, de azt a hópelyhet is csak kevesek, ami 1887 januárjában ért földet Montanában, Fort Keogh közelében. A hópehely 38 cm átmérőjű volt.

A szerencsés szemtanúk egy helyi farmerekből álló csoport tagjai voltak. A gigantikus hópehelyről hivatalosan W.J. Humphreys meteorológus írt először, aki az Amerikai Meteorológiai Társaság egyik elismert tagja volt.

A 19. század végén azonban nem volt még fényképezőgép, amivel megörkíthették volna a pillanatot, a hópelyhek egyik negatív tulajdonsága pedig az, hogy hamar elolvadnak. Így az eset vitatott maradt, mindazonáltal ez a legszélesebb körben említett rekord.

A legdurvább hóesés Olaszországban volt

Ha a legnagyobb hópehely nem is, a legnagyobb havazás már hivatalosan is dokumentálva van. A 2015 márciusában Olaszországban, Capracotta városában tapasztalt rendkívüli hóesés komoly fennakadásokat okozott. Mindössze 24 óra alatt 256 cm hó hullott, ami nemcsak helyi, hanem nemzetközi szinten is rekordként került nyilvántartásba.

A hókotrók nem győzték a munkát, az utak járhatatlanná váltak. A hatalmas hó egy időre elzárta a települést a külvilágtól, amit bonyolított az is, hogy a hó súlya alatt fák dőltek a villanyoszlopokra és többfelé elment az áram. 

A rekord havazás miatt sokan a saját házukat sem tudták elhagyni, az ajtókat és ablakokat is elzárta a hirtelen lehullott csapadék. Akik ki tudtak jutni, azok a szomszédokat próbálták kiásni a hó alól.

Miért látjuk fehérnek a havat, ha az valójában színtelen?

A hókristályok gyönyörű, de bonyolult, szabálytalan alakot vesznek fel és egymásra hullva apró légzárványokat tartalmaznak. Amikor a fény ezekre a kristályokra esik, a felszínük és a belső szerkezetük többszörösen megtöri, visszaveri a fényt. 

A szóródás egyenletesen érinti a fény minden színét, vagyis az összes hullámhosszt, márpedig, ha ez így van, azt a szemünk fehérnek érzékeli. Olvadás közben azonban ezek a légzárványok eltűnnek és attól kezdve színtelennek látjuk az olvadt havat, azaz a vizet.