promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Beszélsz az autódhoz, szidod a távirányítót? Kiderítették, miért csináljuk ezt

Beszélsz az autódhoz, szidod a távirányítót? Kiderítették, miért csináljuk ezt

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Az autóhoz és más, gyakran használt tárgyainkhoz intézett kedves szavak vagy épp a szidások egészen hétköznapinak számítanak.​

Nem kell mesterséges intelligencia alapú hangvezérlés ahhoz, hogy néhány kedves szóval üdvözöljük az autónkat vagy megköszönjük neki, hogy épségben hazavitt. A legtöbben csak suttogva, halkan beszélnek a járművükhöz, de olyan is van, aki hangosan és keresetlenül közli vele, ha valami nem úgy történik, ahogy azt elképzelte. Gyerekkorunkban órákig eljátszottunk úgy, hogy közben babák, plüss állatok szájába adtuk a mondandót, valamikor iskolás korunkban kezdjük azt érzeni, hogy ez kínos. Pedig nem az és van rá racionális magyarázat.

Amikor emberi tulajdonságokat, érzelmeket vagy viselkedéseket tulajdonítunk nem emberi lényeknek, tárgyaknak vagy jelenségeknek, azt antropomorfizálásnak nevezzük. Ez egy gyakori emberi viselkedés, segít abban, hogy könnyebben megértsük vagy kapcsolatot teremtsünk olyan dolgokkal, amelyek önmagukban nem rendelkeznek emberi jelleggel. 

Az autóhoz és a távirányítóhoz is beszélünk, sokszor észre sem vesszük

A természetes érzelmi kötődés az egyik alapja az egész jelenségnek. Amikor érzelmileg kötődünk egy tárgyhoz, például az autónkhoz, egy játékhoz vagy egy régóta használt eszközhöz, természetes, hogy megszemélyesítjük azt. Ilyenkor úgy érezhetjük, hogy a tárgy érez és kommunikálhatunk vele, mint egy közeli baráttal vagy régi ismerőssel.

Megfigyelhetjük azt is, hogy amikor beszélünk egy tárgyhoz, az segíthet oldani a feszültséget. Például ha a kávéfőző vagy a távirányító nem működik megfelelően, azonnal beszélni kezdünk hozzá, mintha így vehetnénk rá arra, hogy működjön.

Számos esetben a magány érzését is csökkenti, ha például egy szobanövényhez beszélünk. Ahogy Aronson évtizedekkel ezelőtt megírta, társas lények vagyunk, és amikor nincs körülöttünk más személy, akkor tárgyakat is megszemélyesítünk, hogy egyfajta közösségi kapcsolatot teremtsünk magunknak.

Egyes kutatások szerint a mesterséges intelligencia gyors térnyerése annak is köszönhető, hogy bár tudjuk, hogy valójában nyelvi robotokkal beszélünk, hajlamosak vagyunk átsiklani ezen.

A legjobb bizonyíték erre a ChatGPT fejlesztői szerint, hogy az emberek nagyon hamar elkezdik használni azokat az udvariassági formulákat a programmal való kommunikációban, amit az emberekkel folytatott beszélgetések során alkalmaznak. Megköszönik a segítséget, elköszönnek és parancsok helyett kéréseket írnak. A fejlesztők ezért külön hangsúlyt fektetnek arra, hogy a GPT is képes legyen ezekre a formálisnak tűnő, de számunkra igen fontos kommunikációs sémákra.