45 év után derült ki a szörnyű igazság a férfiről: a DNS-teszt minden titokról lerántotta a leplet
Olvass tovább...
Sokak számára eddig talán nem volt egyértelmű, hogy mindannyian kissé másképp látjuk a színeket, vagyis a világ annyiféle számunkra, ahányan vagyunk. Teszteld magad!
Az emberi szem meglehetősen széles spektrumon képes visszaadni (közvetíteni az agy számára) a körülöttünk lévő világ színgazdagságát. Most tekintsünk el a színvakság nevű problémától, ami egyébként embertásaink 4 százalékát érinti kisebb-nagyobb mértékben.
A szemünk kétféle fényt érzékelő sejttel rendelkezik. A pálcikák teszik lehetővé, hogy felfogjuk a fényerősség változásait (ez szürkületkor és éjszaka hasznos képesség), míg a csapok a színek felismeréséért felelősek. Utóbbiak bizonyos fajtái a kékre, mások a zöldre, míg a harmadik félék a piros fényre reagálnak, ezek a hullámhosszúságokkal állnak összefüggésben.
Olvass tovább...
Talán nem mindenki számára egyértelmű, hogy az egyes színeket lényegében minden ember más és másféleképpen látja. A rövidebb (UV) és a hosszabb (infravörös) hullámokat senki sem képes érzékelni fajunk tagjai közül, nem volt rá szükségünk az evolúció során.
A színlátás eltérőségét egy egyszerű „kattintós” teszttel ellenőrizhetjük. Az alábbi oldalon mindössze annyit kell tennünk, hogy a háttérként megjelenített színeket kékként vagy zöldként azonosítjuk. Utána pedig megkapjuk a minden bizonnyal tanulságos eredményt:
E sorok írója 176-os értéket ért el a teszten, ami azt jelenti, hogy „kékebben” lát, mint az emberi populáció 75 százaléka. Az úgynevezett türkiz színt egyértelműen zöldnek tartja, miközben a többség inkább kéknek.
Bizonyos nyelvekben a kék csupán a zöld egyfajta változata, vagyis ahhoz képes „alárendelt” szerepet kap. Kutatók szerint az északi szélességeken élők többféle kéket is megkülönböztetnek, míg a trópusi népeknél a zöldek és kékek szinte egybefolynak, ez pedig az ott élő embereket érő UV-B sugárzás mértékével áll összefüggésben.
Izgalmas, hogy az általunk beszélt nyelv is befolyásolja a színlátásunkat: