Budapest felett is feltűnt az óriási repülő, közel száz éve mindenki az égre szegezte a tekintetét
Olvass tovább...
A Dunán, egy hajóból látták, tényleg csak egy illúzió lenne a világunk?
Megmagyarázhatatlan jelenségekkel tele az internet, de csak viszonylag ritkán láthatunk olyat, amit Magyarország felett rögzítettek. Ez most egy ilyen alkalom, és bár nagyon furcsának tűnik az égen a visszafelé „tolató” repülő, ez inkább egyfajta optikai illúzió lehetett, ami kétségkívül nagyon látványos volt.
Egy hajóról rögzítették az esetet, a posztoló pedig a Threads-en és a Facebookon is közzétette a felvételt, várva az észrevételeket, amik kisvártatva el is kezdtek záporozni a videó alá, amit máris megmutatunk:
„A gép és te is mozogsz, ezért elveszíted a géphez mért inercia-rendszeredet, emiatt az agy csak a két mozgást próbálja összeadni és abból valami értelmeset kihozni, akár madarakkal is működik, normális jelenség”
– írta az egyik kommentelő.
„Száll le a repülő. Mivel ellentétes irányba mész és "mozognak" az épületek, úgy tűnik mintha egy helyben maradna a gép. Érdekes illúzió, sokan nem értik”
– fogalmazták meg egy másik hozzászólásban.
Korábban a Telex is foglalkozott a témával egy szintén repülős videó kapcsán. Mint írták, a jelenség mögött az úgynevezett parallaxis-effektus pedig jelentkezik, mivel az agyunk referenciapont híján gyakorlatilag nem képes feldolgozni azt, amit a szemünkkel érzékelünk.
Olvass tovább...
A parallaxis több test egymáshoz viszonyított helyzetének változását jelenti, különböző irányokból megfigyelve. Az optikai illúzió lényege ebben az esetben az, hogy a repülő mozgását az agyunk nem tudja mihez viszonyítani, éppen ezért látjuk lassabbnak a repülőket már akkor is, amikor azok elhagyják a kifutót – csak abban az esetben annyira nem tűnik látványosnak ez a lassúnak tűnő mozgás, mintha körülötte más tereptárgyak is vannak.
Az optikai csalódást egyébként meglehetősen könnyű lett volna „leleplezni” abban az esetben, ha megállnak a Dunán haladó csónakkal. Ám ez nem történt meg, így a videón valóban úgy tűnik, hogy a repülő „tolat”.
A parallaxis-fogalmat már az ókorban is ismerték. Arisztarkhosz volt az egyik első tudós, aki ezen effektus alapján próbálta meg megmérni a Hold és a Nap távolságát. Bár az akkori mérések pontatlanok voltak, a parallaxis alapelve azóta is fontos szerepet játszik a csillagászati mérésekben, melyek a teleszkópok és űreszközök segítségével már pontos és megbízható eredményeket adnak.