
Nincs tovább, Várkonyi Andrea cége végleg megszűnik, súlyos döntést hozott az üzletasszony
Olvass tovább...
Már a hajléktalanok sem fogadnak el papírpénzt, itt tart a világ másik fele.
Manapság már Magyarországon sem meglepő, ha valaki készpénz, sőt, tárca nélkül indul el otthonról, hiszen akár egy telefonnal, vagy okosórával is fizethetünk a nagyobb üzletekben. Persze ez még nem mindenhol adott, és az is érthető, hogy egyesek szeretnek papírpénzt hordani maguknál, mivel az nem tud lefagyni, lehet látványosan lobogtatni, és bárhol elfogadják – legalábbis itthon.
De nem mindenhol van ez így, hiszen néhány távoli országban már egészen másként gondolkoznak a pénzről, és fizikai valójában már nem annyira jelentős, mint akár még néhány évvel ezelőtt is. Erre a legjobb példa talán Kína, ahol olyan léptékű a fejlődés, amit felénk nehéz elképzelni. Csak egy példa: míg nálunk évtizedekig épül egy metróalagút, addig a hatalmas országban néhány év alatt többet is átadnak, az erőforrásokra teljesen másképp tekintenek, mint mi, persze mások a lehetőségeik is.
Azt viszont kevesen gondolnák Kínáról, hogy akár egy étteremben, vagy boltban is elfelejtsék a készpénzt, méghozzá kollektív jelleggel. Márpedig egy Threads-en olvasható magyar beszámoló szerint ez már évekkel ezelőtt megtörtént:
Olvass tovább...
„Kína, kisbolt, cirka 5 éve: veszek/vennék egy palack vizet. 2 jüan. 10-es kp elővesz. "NEM JÓ, NEM KELL KP! CSAK Weixin vagy AliPay. Az volt az utolsó alkalom, hogy kp-t vittem Kínába. Marad a telefonos - QR kódos fizetés, ami egyébként hihetetlenül jól működik. Már a kéregető sem kp-t kér, hanem QR kódon át van lehetőség a támogatására. Noha a jegybankjuk pár éve állásfoglalást adott ki arról, hogy kötelező a jüan kp elfogadása, a gyakorlat mást mutat/mutatott”
– írta posztjában.
Mint egy hozzászóló írta, nem Kína az egyetlen olyan ország, ahol a QR kódokkal oldják meg a fizetést, sőt, ennek egyfajta pénzügyi, gazdasági unió létrehozása lehet a legfőbb célja:
„Indonéziában is előbb volt szolgáltatónkénti egyedi, majd államilag egységesített QR kódos fizetés (QRIS), mint NFC. Az újabb cél, hogy Délkelet-Ázsia országainak QR rendszere kompatibilis legyen egymással, tehát egy indonéz elektronikus pénztárcával tudsz fizetni pl Malajziában is”
– fogalmazott.
Olvass tovább...
Így a közös pénz, illetve a pénzügyi rendszer teljes átalakítása sem lenne szükségszerű, helyette egy egységes kódrendszerrel megoldanák azt a problémát, ami az Európai Unióban – így Magyarországon is - már régóta központi és megoldásra váró kérdés.