
Borzasztó híre van külföldön a budapesti karácsonyi vásárnak, oda a további díjaknak?
Olvass tovább...
.jpg?crop=2016,832,0,191&width=1920)

A felvételek pillanatok alatt bejárták a világot, a reakciók pedig döbbenetesek, amit ezek a magyar munkások kitaláltak, arra senki sem számított
Egy egészen váratlan magyar kezdeményezés robbantotta fel a közösségi oldalakat, és nem túlzás azt állítani: a reakciók messze túlnőttek az ország határain. Külföldi kommentelők tízezrei osztják, nevetnek rajta, miközben sokan csak egy dolgot kérdeznek: ez most komoly?
A történet egy látszólag egyszerű ötletből indult, de végül olyan hullámokat keltett, hogy a külföldi közönség is rácsodálkozott arra, hogyan lehet humorral, öniróniával és jó ügyekkel egyszerre hatni.
Egy budapesti műhelyből indult, ma pedig már külföldi lapok, köztük a Reuters is címlapon hozza azt az ötletet, amire kevesen számítottak: magyar fémmunkások félmeztelen naptárt készítettek; nem hiúságból, hanem egy nagyon is komoly cél érdekében.
A helyszín egy régi ipari csarnok maradványa Budapesten, ahol egykor a magyar nehézipar dübörgött. Ma itt dolgozik János és csapata. A 42 éves fémmunkás nem klasszikus modellalkat: tetovált karok, sörhas, hosszú haj, amit egy ipari ventilátor fúj – pontosan az, amivel egyébként a forró fémet szokták hűteni.
Most viszont a kamera előtt áll, mindössze a védőkötényét viselve.
A naptár ötlete tavaly született meg, akkor még szinte észrevétlenül. Körülbelül száz darabot adtak el, a bevételből – nagyjából félmillió forintból – pedig egy rászoruló iskola kapott interaktív táblát.
Idén azonban minden megváltozott.
Miután a helyi sajtó felkapta a történetet, az érdeklődés berobbant: közel ezer rendelés érkezett be rövid idő alatt. Ez már nem egyetlen iskola támogatását jelenti, hanem több intézményét is.
„Nem vagyunk kigyúrt, tökéletes plakátfiúk. Igazi emberek vagyunk. Talán pont ezért lett ennyire népszerű” – mondta János a Reutersnek.
A csapat tagjai évtizedek óta együtt dolgoznak, és egy emberként álltak a projekt mögé. Félmeztelenül, nevetve, öniróniával – de komolyan véve a célt.
A TikTok felületein megjelenő videók alatt sorra érkeznek a hozzászólások: sokan kifejezetten viccesnek találják az egészet, mások pedig azt emelik ki, mennyire üdítő látni, hogy valaki nem veszi magát halálosan komolyan.

Olvass tovább...
A projekt nem csupán szórakoztatásról szól. A készítők nyíltan beszélnek arról, hogy az egész egyszerre reklám és társadalmi üzenet. A cél az volt, hogy aki megvásárolja a különleges naptárt, az minden nap kapjon egy apró mosolyt vagy jókedvet. Szerintük már ez önmagában is sokat ér.
Emellett azonban a bevétel egy része adomány formájában jó helyre kerül. A hangsúly azon van, hogy a gyerekek és az oktatás profitáljanak belőle, különösen olyan területeken, ahol nagy szükség van a támogatásra.
A kezdeményezés mögött komolyabb gondolat is húzódik. A készítők abban bíznak, hogy a figyelem felhívja a fiatalok érdeklődését a műszaki pályák iránt. Ha akár csak néhány diák kedvet kap ahhoz, hogy egyetemre menjen, vagy egy kevésbé népszerű szakmát válasszon, már megérte.
Konkrét példaként említik, hogy ha pár fiatal a Miskolci Egyetemen kezdi meg tanulmányait, már elégedettek lesznek. A cél nem a gyors siker, hanem a hosszú távú hatás.

Olvass tovább...
A kommentekből jól látszik, hogy a külföldi nézőket nem egy konkrét szakma vagy teljesítmény ragadta meg, hanem az a felszabadult, önironikus hozzáállás, amellyel a magyar munkások önmagukat adják. Sokan éppen ezt az őszinteséget és emberközeliséget emelik ki, ami ritkán jelenik meg ilyen formában a közösségi médiában.
Kommentek magyarul:
– „A pózok, amiket bevállaltatok, egyszerűen tökéletesek.”
– „Az ilyen pillanatok miatt vagyok igazán büszke arra, hogy magyar vagyok.”
– „Most komolyan… magyar állampolgárnak kell lennem, vagy mi?”
– „Ez elképesztően jó. Az apatestek kifejezetten menők!”
– „Gondolkodás nélkül megvenném.”

Olvass tovább...
Sokan írják, hogy ritkán látni ilyen őszinte, mégis szórakoztató bemutatását a fizikai munkának. A külföldi reakciók pedig talán még a készítőket is meglepték. A videók alatti kommentekből egyértelműen látszik: ez a fajta önirónia és emberközeliség nyelvtől és országtól függetlenül működik.
Az alábbi videóban látható a kezdeményezés:
@reuters These Hungarian metalworkers are stripping half-naked for an annual charity calendar. Dressed only in his protective work apron, baring his tattoos and beer belly, metalworker Janos Bocs poses for the camera while an industrial fan — usually used to cool red-hot metal — blows his long hair. #metalworker #charity #fundraising #budapest #hungary original sound - Reuters
Forrás: Tiktok