promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Tiltott szent helyre lépett a piramisban egy turista, végzetes következményei lettek

Tiltott szent helyre lépett a piramisban egy turista, végzetes következményei lettek

Borítókép:  Profimedia / Illusztráció
Színes
Kategória fejléc

A szabálysértést követően még a turista sem sejtette, mekkora hibát követett el - súlyos következményekkel kellett szembenéznie.

Törvényt szegett, szentélyre mászott – mit tett valójában a turista a maja piramisnál?

Egy rejtélyes videó kering az interneten: a turisták elképedve vizsgálták az eseményeket, tekintetük a piramis tetejére fordult, a háttérben egy ikonikus maja lépcsős piramis látható - tetején egy merész idegennel, aki felfutott a piramis lépcsőin.

De nem egy régész. Nem egy sámán. Egy hétköznapi látogató, aki megszegte a szabályokat, és felmászott arra a szentélyre, ami a maják szerint a világok közti átjáró volt.

Az esetről készült videófelvételek pillanatok alatt bejárták a YouTube short részlegét, de a történet ennél jóval többről szólt, mint egyszerű turista kalandvágyáról.

Egy templomra mászott, nem kilátóra

A Chichén Itzá-ban található El Castillo (más néven Kukulkán piramisa) évszázadokon át szent helyként szolgált a maja civilizáció számára. Az év napjainak számát jelképező 365 fok, a napéjegyenlőség idején lecsúszó árnyék-kígyó – mind egy letűnt, de mélyen spirituális világ üzeneteire emlékezteti a vallást követő embereket. 

A mexikói törvények szerint a piramis megmászása tilos. Nemcsak az állagmegóvás miatt – hanem a kulturális tisztelet okából kifolyólag is. Természetes, hogy nagy megdöbbenést keltett, amikor egy látogató figyelmen kívül hagyta a kordont, és felmászott egészen a piramis csúcsára – egészen pontosan a gúla alakú struktúra legfelső szintjén található nyitott kapuig, amin végül belépett.

Megszentségtelenítés vagy tudatlanság áldozatává vált a vakmerő személy?

A helyiek közül többen dühösen reagáltak. Videók is készültek, ahogy a szabályszegő turistát letessékelik a lépcsőnél, és a tömeg hangosan hurrogva, lemondó hangnemmel reagál.

A közösségi média leghíresebb videómegosztó platformán, a Youtube komment szekciójában egyesek "tiszteletlennek", mások "felelőtlennek" nevezték az illetőt, míg voltak, akik a hatóságok fellépését sürgették.

A mexikói kulturális örökségvédelmi hivatal szerint az eset súlyos szabálysértésnek minősül, illetve szimbolikus vétségnek is – hiszen a piramis lehet hogy egyeseknek csak egy kőhalmat jelent, de egyfelől a vallásos személyeknek a szellemvilággal való kapcsolódás helye, másrészről pedig a lépcsőfokok használata roncsolhatja a piramis jelenlegi állapotát.

Hivatalos jelentések szerint pénzbírság kiszabása történt és a turista – állítólag – kiutasítást is kockáztatott az országból. A mexikói törvények szigorúan veszik az ilyen eseteket, hiszen a műemlékek nemzeti értékét felbecsülhetetlennek tartják.

Tisztelet vagy szentségtörés? Mit jelent ma egy szent hely látogatása?

Az eset ismét rávilágít egy mélyebb dilemmára: miként lehet harmóniát teremteni a felfedezés vágya és a kulturális tisztelet között?

A turisták szemében a piramisok gyakran csupán látványosságként, egy nívósan komponált fotó háttereként vagy éppen egy kipipálandó célpontként szerepelnek, mint látnivaló.

Azok számára, akiknek életét, hagyományait és vallását mélyen átszövi a szakrális helyek és építmények jelentősége, ezek szabályainak megsértése nem csupán tiszteletlenség – egy egész közösség kulturális emlékezetének meggyalázása is.

A híres Kukulkán-piramis a mexikói Yucatán-félszigeten található, Chichén Itzá régészeti lelőhelyén, amely a világ egyik legismertebb maja örökség helyszíneként tisztel.

Az alábbi videóban pedig a turista esete látható: