
Lengyel lány észrevett valami rendkívülit Magyarországon, ami példátlan a világon
Olvass tovább...
10-ből 10-en nem tudják ezt, nem olyan túl régen derült ki.
Azt mondják, a karóra az egyetlen ékszer, amit egy férfi visel. Ezzel nehéz vitatkozni: egy szép karóra nemcsak időmérő eszköz, ennél jóval több: stílusnyilatkozat is. A mechanikus órák világa mindig is a precizitás és a presztízs szimbóluma volt, melynek két fellegvára Svájc és Japán.
Ezekből az országokból érkeznek a legkifinomultabb szerkezetek, a többgenerációs hagyománnyal rendelkező márkák, mint például a Rolex, a Seiko vagy az Omega. Ám míg az óragyártás központjai ezek, egy különleges kiegészítő születésének helyszíne egészen más: Magyarország, azon belül is Győr.
Olvass tovább...
Kevesen tudják, de a világhírű Omega órákhoz készített NATO-szíjak egy részét Győrben gyártják. A NATO szíj egy katonai eredetű, rendkívül tartós, erős nylon szövetből készült óraszíj, amelyet úgy terveztek, hogy még egy szíjtüske kiesése esetén is biztonságosan a csuklón tartsa az órát.
Nevét nem a katonai szövetségről, bár köze van hozzá, a szövetség katonái ugyanis tudtak ilyen típusú síjat rendelni az óráikhoz, amit a kifejezetten a szervezet fejlesztett ki, innen került át a civil világba.
A dizájn minimalista: egyetlen szövetdarab, három bujtató, egy csat, mégis annyira időtálló és praktikus, hogy hamar megszerették az emberek, ráadásul a legtöbb fajta alig párezer forintos tétel maximum (a gyárttási költségük pedig midnen bizonnyal ennél is jóval alacsonyabb).
Az Omega NATO-szíja a 2015-ös Baselworld nevű órakiállításon tűnt fel - ez lett a műfaj presztízsdarabja és ahhoz képest, hogy lényegében egy szövetdarabról beszélünk, elég sok pénzt elkér érte a svájci gyártó.
Olvass tovább...
Balog Ákos, győri vállalkozó, ekkor kapott ihletet: megalkotni ugyanezt a szíjat prémium minőségben, de elérhetőbb áron. Míg az Omega szíja 200 euró körüli áron futott, Ákos saját márkája, a Phenome Straps kb. 25 ezer forintért kínálja a terméket, amit hosszú kísérletezés után fejlesztett ki - a procedúrának a méregdrága Omega szíj apró darabokra való felvágása is része volt.
A minőségből nem engedett: saját lézervágóval dolgozik, külön tervezi a fém csatokat és bújtatókat és minden szíjat kézzel finisel. Bár sokáig küzdött a megfelelő anyag és gyártó megtalálásával, végül sikerült felépítenie egy nemzetközileg ismert brandet, így hosszú évek kitartók munkájával sikerült elérnie, hogy a kis magyar műhely bizonyos körökben világhírű legyen.
Egy többmillió forintot érő Omega Speedmaster nato-szíjon:
forrás: Forbes