promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Rókának és kutyának született utóda, az emberek félelemetes hibridet alkottak, rossz vége lett

Rókának és kutyának született utóda, az emberek félelemetes hibridet alkottak, rossz vége lett

Borítókép:  Profimedia
Színes
Kategória fejléc

A tudósok teljesen megdöbbentek, nem gondolták, hogy ez lehetséges.

Egy különös lény születése

2021-ben egy furcsa megjelenésű állatot szállítottak be egy dél-brazíliai állatmentő központba, miután elütötte egy autó. Első pillantásra kutyának tűnt, ám hamar gyanús lett a gondozóknak: hosszú, hegyes fülei, rókás járása és az, hogy visszautasította a kutyaeledelt inkább rágcsálókat vadászott, egyáltalán nem illett a képbe.

A titokzatos állat, amely végül a „Dogxim” nevet kapta, a portugál „graxaim do campo” (pamparóka) és az „dog” (angolul "kutya") szavak összevonásából egy biológiai rejtély volt.

Genetikai vizsgálatok bizonyították: Dogxim az első ismert életképes hibrid egy házikutya és egy vadon élő pamparóka között. Az igen meglepő tudományos áttörés világszerte nagy izgalmat váltott ki a biológusok körében, hiszen addig elképzelhetetlennek tűnt, hogy két ennyire távoli faj életképes utódot hozzon létre.

A hibrid tudományos megfejtése

A kutatók először a kromoszómaszám alapján gyanakodtak hibridizációra: Dogxim nem a kutyák 78, se nem a pamparókák 74 kromoszómáját hordozta, hanem pontosan 76-tal rendelkezett.

A mitokondriális DNS (anyai örökség) a rókától származott, míg a nukleáris DNS keveréket mutatott: félig kutya, félig róka. Ez önmagában is szenzáció, ugyanis a két faj evolúciós vonala több mint 6 millió éve vált szét.

A kutya (Canis lupus familiaris) és a pamparóka (Lycalopex gymnocercus) külön nemzetségbe tartozik, így a közöttük létrejött utód létrejötte eddig példa nélküli volt gerinces állatok körében. Ez körülbelül olyan, mintha az ember és a csimpánz hibridje születne - elméletileg lehetetlen, gyakorlatilag mégis megtörtént.

Hogy jöhetett létre a furcsa állat?

Dogxim minden bizonnyal a természet emberi tevékenység általi átalakulásának „mellékterméke”. A dél-brazíliai természetes élőhelyeket egyre inkább feldarabolják a legelőként használt földek, farmok és lakóterületek, ennek következtében pedig a kutyák egyre gyakrabban kerülnek kapcsolatba vadon élő állatokkal, például a pamparókával.

A hibridizáció bár izgalmas tudományos szempontból, közben azért igen komoly ökológiai kockázatokat is hordoz: betegségek, genetikai rendellenességek, sőt a vadon élő fajok genetikai „felhígulása” is bekövetkezhet.

Így nézett ki a róka-kutya hibrid: