
Az űrből lőttek képet a piramisokról, valami nagyon nem stimmel
Olvass tovább...
Az égbolt láthatatlanul forrongott a piramisok felett – a kínai radar valami különös és zavaró jelenséget mért Egyiptom légkörében.
Egyiptom légterében, közvetlenül a gízai piramis-komplexum fölött egy újgenerációs távérzékelő rendszer segítségével a kutatók olyan ionoszferikus jelenséget regisztráltak, amely jelentős figyelmet keltett a nemzetközi tudományos közösségben.
A méréseket a Kína Tudományos Akadémiája koordinálta, a Hainan szigetén telepített alacsony frekvenciájú, érzékeny radar-technológiával, amelyet kifejezetten az ionoszféra strukturális változásainak valós idejű nyomon követésére fejlesztettek ki.
A rögzített anomáliák olyan nagyméretű, alacsony sűrűségű képződmények, amelyek a Föld geomágneses egyenlítője mentén, az ionoszféra F-rétegében keletkeznek, és jelentős hatással lehetnek a rádiófrekvenciás kommunikációra.
A több ezer kilométeres kiterjedésű, alacsony sűrűségű plazma zónák egy geomágneses vihar következtében jönnek létre, és súlyos zavarokat okozhatnak a navigációs, kommunikációs és műhold-alapú rendszerek működésében.
Olvass tovább...
A légkör felső rétegének – az ionoszférának – ezen átmeneti anomáliái általában lokális töltéshordozó-hiány következtében jönnek létre. Az elektromosan töltött részecskék hirtelen eltűnése turbulens, alacsony sűrűségű zónákat hoz létre, amelyek egyfajta „elektromágneses üregként” viselkednek. Bár szabad szemmel nem észlelhetők, ezek a struktúrák zavaró interferenciát bocsáthatnak ki rádiófrekvenciás tartományban, különösen egyiptom trópusi övezetében, ahol a plazma-instabilitás gyakrabban jelentkezik.
A kutatók „egyenlítői plazma buborékoknak” (Equatorial Plasma Bubbles – EPBs) nevezték el ezeket a különleges képződményeket. Az egyiptom és más, az Egyenlítőhöz közeli régiók fölött is kimutatták a jelenlétüket – ezek hatalmas méretű, szupermeleg gázbuborékok, amelyek több ezer kilométeren át nyúlnak el az atmoszféra felső rétegeiben.
Az egyiptomi aktivitás különösen figyelemre méltó, mivel a Gízai-fennsík kulturális öröksége miatt jelentős, illetve geofizikai szempontból is érzékeny térség: itt találkoznak a sivatagi hőáramlások, a nagy földalatti kőzetformációk és az ionoszféra viselkedését is befolyásoló légköri dinamika, ami egyedi körülményeket teremt az űridőjárás-jelenségek megfigyelésére.
Olvass tovább...
Kína déli részén található Hainan szigetéről működtetett fejlett radar-rendszer révén észlelték először a jelenséget. A megfigyelő állomás rendkívüli pontossággal rögzítette az ionoszférában kialakuló plazma változásokat, amelyek akár 9500 kilométeres hosszúságot is elérhetnek.
A tudomány képviselői szerint ezek a képződmények űridőjárási eseményekhez kapcsolhatók – vagyis a Napból származó mágneses viharokhoz, amelyek képesek megváltoztatni a Föld felső légkörének elektromos töltés tartalmát. A mostani megfigyelt buborékok egy 2023 novemberében történt geomágneses vihar következményei lehetnek, melyek hatása hónapokon át érezhető maradt.
A kínai kutatócsoport azt is közölte, hogy a jelenlegi műhold-megfigyelések és földi radar-rendszerek még nem elegendőek az EPB-k valós idejű globális nyomon követésére.
Egy nemzetközi radarhálózat kiépítését sürgetik, hogy a jövőben hatékonyan tudják figyelni ezeket a szinte láthatatlan veszélyforrásokat.
A videó bemutatja, hogyan észlelt a kínai radarrendszer hatalmas, láthatatlan plazma buborékokat az egyiptomi piramisok felett az űrből:
Olvass tovább...
Forrás: New York Post