
Olyan magyar forintot találtak, amelynek nem szabadna léteznie
Olvass tovább...
Egy elsőre átlagosnak tűnő magyar tízforintosról derült ki, hogy meglepően értékes lehet – a titok a részletekben rejlik.
Sokan nem is sejtik, hogy egy elsőre átlagosnak tűnő 10 forintos fémpénz ma már akár több ezer forintot is érhet a numizmatika gyűjtői körében – mindez apró grafikai különbségeknek és ritka kivitelnek köszönhetően. Egy videó most részletesen bemutatja, miért lett különleges egy 1976-os veret, amely a magyar pénztörténet egyik rejtett kincsévé vált.
A tízforintos 1971-ben jelent meg a Magyar Népköztársaság idején, és egészen 1982-ig nikkel alapanyagból készült. 1983-tól a korábbi fémötvözetet rézre cserélték, de a szabadságszobrot ábrázoló motívum maradt. A gondosan kidolgozott ruha redőzete azonban 1976 közepén megváltozott: a részletes alsó redők eltűntek, és a szoboralak öltözete letisztultabb formát kapott.
A gyűjtők számára az igazán izgalmas változat tehát a nikkel tízforintos azon verziója, amely 1976 második felében készült, verdefényes kivitelben – vagyis tökéletes, gyári fényű állapotban.
Olvass tovább...
Aki ilyen állapotú példányra bukkan, akár több ezer forintot is kaphat érte a piacon, főként ha a darab még fémpénz rolniban vagy ömlesztett formában bukkant fel, nem pedig forgalmi sorból származik.
A különbségek szemmel láthatóak, ha tudjuk, mire figyeljünk: a redőzet részletessége, a nyak és kar kontúrja árulkodik arról, melyik változattal van dolgunk. A numizmatika elkötelezettjei szerint ezek a látszólag jelentéktelen részletek rendkívüli értéket képviselhetnek – különösen akkor, ha a ritkább változat verdefényes, gyári állapotban maradt fenn.
A gyűjtők azonban figyelmeztetnek: nem érdemes forgalmi sorokat felbontani vagy teljes kollekciókat végigkutatni abban a reményben, hogy értékes darabra bukkannak.
A valóban értékes darabokat főként ömlesztett, régi készletekben vagy régi rolnikban érdemes keresni. A Magyar Népköztársaság idejéből származó fémpénz darabok közül ezek a példányok igazi ritkaságnak számítanak.
A történet tanulsága világos: egy alaposan megőrzött, 1976-os forint érme többet érhet a fiók mélyén porosodó aprónál. Ha van egy régi érméd, érdemes közelebbről megnézni – lehet, hogy épp egy olyan magyar darabra bukkansz, amelyről eddig nem is sejtetted, hogy értékes.
Az alábbi videóban egy 1976-ban vert, ritka, nikkel alapanyagú 10 forintos érme látható, amely különleges helyet foglal el a gyűjtők körében:
Olvass tovább...