
8000 forintot fizetett ezért botrányos ételért a Balatonon, a fotója hisztériát okozott
Olvass tovább...
Átlagos munkanapnak indult, erre nem lehetett felkészülni.
Lima északi peremén, ahol nemrég még mezők húzódtak, ma lakónegyedek nőnek ki a földből. Egy ilyen fejlesztés közepette, miközben gázvezetékeket fektettek le Puente Piedra városrészben, munkások egy különös leletre bukkantak: kicsivel több, mint egy méter mélyen, egy ülő testhelyzetű, sötétbarna hajú gyermekmúmia feküdt a föld alatt, több mint ezer éven át érintetlenül.
A holttestet egy huarango fa törzse fedte, mely sírjelként szolgált, emellett a közelben kerámiaedényeket és tengeri állatok maradványait is találták. A lelet a Chancay kultúra nyomait viseli magán, amely a 11–13. században virágzott Peru csendes-óceáni partvidékén, jóval az inka birodalom felemelkedése előtt.
Olvass tovább...
A megtalált edények díszítése, bennük fellelt rákfélék nyomai, valamint a múmia nyugat felé, a tenger irányába fordított testtartása mind arra utalnak, hogy az elhunyt egy halászközösség tagja lehetett.
A Chancay nép temetkezési szokásaira jellemző volt a testek ülő elhelyezése, arcuk kezükkel takarva - a nép számára ez egy rituális jelentéssel bíró pozíció volt. Az edényeken látható geometrikus minták és halászokat ábrázoló jelenetek nemcsak esztétikai értéket képviselnek, de bepillantást engednek abba is, hogyan éltek és miben hittek ezek az emberek.
A régészek szerint az ilyen leletek egy-egy személyes történeten keresztül mutatják meg, milyen gazdag és szerteágazó volt Peru prekolumbián öröksége.
Olvass tovább...
A Cálidda gázszolgáltató az elmúlt évtizedben több mint 2200 régészeti leletet dokumentált Lima területén, mióta törvény kötelezi őket arra, hogy minden földmunkát régészeti felügyelet mellett végezzenek.
A város alatt, az aszfalt és betonrétegek alatt valóságos történelmi archívum rejtőzik: temetkezési helyek, eszközök, szent tárgyak és múmiák, amelyek a múltat szó szerint testközelbe hozzák.
„Lima alatt három évezred történelme nyugszik”
- fogalmazott találóan az egyik régész. És valóban: minden újabb építkezés egy esély arra, hogy ne csak a jövőt építsük, hanem megőrizzük azt is, ami a múltból ránk maradt.
forrás: Smithsonian Magazine