promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Végzetes betegséget előzhet meg néhány kézmozdulat? Azonnali eredményt ígér egy új otthoni teszt

Végzetes betegséget előzhet meg néhány kézmozdulat? Azonnali eredményt ígér egy új otthoni teszt

Borítókép:  www.profimedia.hu
Színes
Kategória fejléc

Ezzel a trükkel azt ígérik, pillanatok alatt ellenőrízheted, amiért órákig ülnél az orvosnál. 

Az internet tele van jobbnál jobb tippekkel és trükkökkel, amelyek megkönnyítik az életünket. De mi történik, ha ezek a "jó tanácsok" már az egészségünket érintik? Egy új, villámgyorsan terjedő videó most pontosan ezt a határt feszegeti, és egy olyan otthoni "gyorstesztet" ígér, ami állítólag képes kimutatni a legrettegettebb betegségek egyikét.

Egy fiatal nő a videóban azt állítja, hogy egy egyszerű kézmozdulatsorral ellenőrizhetjük, van-e agydaganatunk. A felvétel futótűzként terjed, és máris több százezren próbálták ki a látottakat. De vajon van bármi valóságalapja ennek a módszernek, vagy egy újabb veszélyes online trenddel állunk szemben? Utánajártunk a kérdésnek, és a válasz sokkolóbb, mint gondolnád.

Tényleg működik a TikTok-teszt?

A videóban látható trükk - valójában egy mozdulatsor - a finommotorikus képességeket teszteli: az ujjakat kell meghatározott sorrendben, gyorsan mozgatni. Az elmélet szerint, ha ez nem megy, akkor valami baj van az agyunkkal. A kommentelők azonnal rávetették magukat a tesztre.

"Nekem a bal kezemmel nem megy olyan gyorsan és bele is kavarodok" – írja az egyikük pánikolva.

Azonban hamar megjelentek a józanabb hangok is, sőt, olyanok is, akik személyesen érintettek a témában.

"Kipróbáltam, megy. Viszont van agydaganatom. Szóval, ha valakinek gyanús, hogy baj van vagy lehet, inkább orvoshoz menjen" – írja egy hozzászóló, egyetlen mondattal romba döntve a teszt hitelességét.

Egy másik kommentelő, aki neurobiológusnak vallja magát, egyértelműen kijelenti:

"ez nem fogja ki mutatni már bocs".

Az orvosok válasza: Ez nem játék!

Megkerestünk neurológiai forrásokat, hogy kiderítsük az igazságot. A szakértők egyöntetűen állítják: ez a teszt teljesen megbízhatatlan az agydaganat szűrésére.

Bár a neurológiai vizsgálatok során valóban használnak hasonló, finommotorikát ellenőrző teszteket (például a stroke gyanújánál), ezeket mindig komplex vizsgálat részeként, orvos értékeli.

Az, hogy valakinek nem sikerül a mozdulatsor, rengeteg okra vezethető vissza: lehet egyszerűen kézügyességi probléma, nyaki gerincsérv, vagy akár csak egy pillanatnyi koncentrációzavar. A legveszélyesebb pedig az, ha valaki meg tudja csinálni a tesztet, és emiatt hamis biztonságérzetbe ringatja magát, miközben lehet, hogy valóban orvosi segítségre szorulna. A tanulság tehát egyértelmű: ne bízz a TikTok-doktorokban! Ha bármi gyanús tünetet észlelsz, azonnal fordulj valódi orvoshoz, mert az egészséged nem játék!