promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
130 éves fotót találtak a Balatonról, fura dolgot szúrtak ki rajta

130 éves fotót találtak a Balatonról, fura dolgot szúrtak ki rajta

Borítókép:  Profimedia
Színes
Kategória fejléc

Egy alig ismert, fekete-fehér fotó került elő a Balatonról, és valami egészen furcsa dolog is rajta van.

A Balaton, ahogy ma ismerjük, nem mindig volt ilyen barátságosan ringató víztükör. A partmenti strandok, a nádasokkal szegélyezett sétányok és a kikötők világa csak a modern kor vívmánya – korábban a tó szeszélyes, vad és gyakran kiszámíthatatlan volt. A víz hol elárasztotta a környező területeket, hol évekig alig ért el a mostani stégekig. Egy régi fotó azonban most újra ráirányította a figyelmet arra, hogyan is alakult ki a tó jelenlegi arculata.

A napokban bukkant elő egy 130 éves, fekete-fehér fotó, amin első ránézésre nincs semmi különös: balatoni táj, vízpart, néhány aprócska alak a messzeségben.

De aztán, ha az ember jobban megnézi, valami furcsaság üti meg a szemét. Nem a ruhák, nem a táj, nem is az időjárás. Hanem valami egészen más. Valami, ami nincs is ott – de a hiánya annál feltűnőbb.

A tó, amit „elloptak”

A Balaton vízállása az elmúlt évszázadokban hol emelkedett, hol apadt, s ez sokszor a környéken élők életét is gyökeresen befolyásolta. A 19. század közepére egyre égetőbbé vált, hogy a vízszintet valahogy szabályozni kell, hiszen a tavaszi áradások rendre elöntötték a földeket, télen pedig a jégtorlaszok veszélyeztették az újonnan kiépülő vasutat.

A vasúttársaságok és a földbirtokosok érdekei ekkor egy irányba mutattak: ki kell vezetni a felesleges vizet a Balatonból, méghozzá úgy, hogy közben hajózható kapcsolat is létesül a Dunával. Ekkor kezdett kibontakozni egy nagyívű terv – és ekkor készült az a fotó is, amin már felsejlik valami: egy folyószerű meder, nyers földmunkák nyomai, mintha a tájat épp kiforgatnák önmagából. És valójában pont ez történt.

A Sió, ami formát adott a tónak

A képen látható furcsaság ugyanis nem más, mint a Sió-csatorna építésének nyoma. Akkoriban, 1891 környékén, már javában zajlott a munkálat: töltéseket bontottak el, csatornát mélyítettek, zsilipet építettek. A cél? Szabályozni a Balaton vízszintjét, és ezzel együtt új lehetőségeket nyitni meg a mezőgazdaság, a közlekedés és a turizmus előtt.

A Sió, ami eredetileg csak egy természetes vízfolyás volt, ekkor lett mesterséges mederré. Innen, Siófoktól indulva 120 kilométeren keresztül kígyózik át a Dunántúlon, míg végül a Dunába torkollik.

A csatorna kiépítése volt az a vízrajzi beavatkozás, ami végleg megváltoztatta a Balaton sorsát.

A most előkerült fotó pedig épp ezt a történelmi pillanatot örökíti meg, amikor a tó még „természetes” volt, de már a modern ember keze is belekapott. A Balaton, amit ma ismerünk, akkor kezdett kialakulni, és azóta is minden cseppje egy gondosan szabályozott rendszer része.

Fortepan / Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum / BAHART Archívum

/Fotó: Fortepan / Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum / BAHART Archívum/