promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Így néz ki belülről Kádár János egykori otthona, nyomasztó látvány

Így néz ki belülről Kádár János egykori otthona, nyomasztó látvány

Borítókép:  Profimedia / Illusztráció
Színes
Kategória fejléc

Mintha megállt volna az idő – Kádár János egykori otthona ma is a múlt hangulatát árasztja, és egészen sajátos, már-már elvontnak jellemezhető emlékeket idéz fel.

Így néz ki belülről Kádár János egykori otthona – nyomasztó látvány egy letűnt korszakból

Kádár János, a magyarországi kommunizmus egyik legismertebb és legmegosztóbb alakja, még halála után évtizedekkel is viták kereszttüzében áll. 

A politika emlékezete nem tud megbirkózni egyszerűen azzal, hogy valaki számára ő volt a stabilitás, a nyugdíj és a biztonság záloga, mások számára pedig az elnyomás, az 1956-os forradalom leverésének szimbóluma.

Az ő alakját máig övező indulatok szinte tapinthatók – ahogy az egyik látogató mondta: „Kádár elvtárstól kaptam a nyugdíjamat. Én őt nem engedem bántani, amíg csak élek.”

A Cserje utca 21. szám alatt található Kádár János egykori otthona ismét a figyelem középpontjába került, miután a - Cink - egy magyar közéleti, kulturális és véleményportál - fotósorozatot közölt az egykori pártvezető otthonának belső tereiről. A képsorozat időutazásra invitál, különös bepillantást nyújt abba a világba, amelyet sokan csak elbeszélésekből, fennmaradt forrásokból ismernek, de amely mégis generációk életét határozta meg.

Egy rendszer díszletei: Kádár János otthona, ahol az ideológia bútorokban él tovább

A lakás belső terei nem luxusról árulkodnak, hanem egy időben megrekedt, szocreál ízlésvilágról. A lépcsőház padlóvázás díszítése, a szárított bambusz, a futószőnyeg és a gardróbban sorakozó Kádárné trottör sarkú cipellői mind a korszak sajátos lenyomatairól árulkodnak.

A fürdőszobában szemügyre vehetjük a klasszikus mosdókagylót, a konyhában pedig egy NSZK-s Siemens készüléket – ezek mind visszarepítenek egy olyan időbe, ahol az élet díszletét nem a stílus, hanem az ideológia határozta meg

Az egyik kommentelő szavaival élve:

„Nyomasztó, komcsi sz*r. Sajnos én egy olyan iskolában tanítok, ami ugyanebben a stílusban épült, és levakarhatatlanul szocreál... az összes létező életörömöt kiszívja az emberből, gettósít, szlömösít, depresszióssá tesz, megöl, elnyom.”

Ez a vélemény radikálisnak tűnhet, de tökéletesen érzékelteti, hogy miért vált Kádár János otthonának beltere önmagában is történelmi ereklyévé – az ott élő személyen túl a mögötte húzódó történelem és társadalmi korszak miatt is.

A magyarországi szocializmus egykori vezetőjének otthona egyszerre szimbolizálja a rendszert, amit vezetett, és azt a nosztalgiát vagy elutasítást, amit maga után hagyott.

Így nézett ki Kádár János otthona belülről – letűnt korszak a tárgyakon keresztül

Kisszoba – egy letisztult magánszféra

A „kisszoba” polcain katonás rendben sorakoznak a könyvek és iratok, a matracon bőrönd, a fal mellett pedig egy külön mosdókagyló látható. Az egész helyiség a funkcionalitásra enged következtetni – egy olyan otthon múltbéli szegletéről, amely inkább kerüli a hivalkodást, visszavonultabb atmoszférát áraszt. A magyarországi szocreál hangulat ebben a szobában személyes léptéket öltött.

Étkező – múltidéző enteriőr

Az étkezőben a csipketerítő, a szőnyeg, az ablakon beáramló természetes fény és a falra akasztott dísztárgyak egy letűnt korszak auráját elevenítik fel. A szoba egyértelműen az otthon közösségi színtere lehetett, ahol a politika embere privát pillanataiban tartózkodott. A szocializmus ízlése minden részletben érezhető: a falon lévő festményektől a bútorok elrendezéséig.

Gardrób – csizma, Siemens és Tanimpex

A gardróbszekrény polcain katonás sorban állnak Kádárné trottőr sarkú cipői, mellette NSZK-s Siemens doboz, hajszárító, Tanimpex-feliratú doboz – egy szekrénybe zárt időutazás. Az otthon ezen szeglete is azt az érzést közvetíti, hogy az egykori pártvezető életvitele egyszerre volt egyszerű és jól szervezett.

Lépcsőház – elegancia a múltból

A lépcsőház elegáns, márványhatású falburkolattal, ívelt ajtókerettel, futószőnyeggel és egy aganccsal díszített falidísszel várja a látogatót. A steril, kissé rideg hatás a korszak hivatalos lakáskultúráját idézi fel.

És hogy miért zavar sokakat ez a látvány? Talán mert ráébreszt: nem minden múltbéli rendszer omlik össze látványosan. Van, amelyik halk bútorcsikorgással, kopott padlószőnyeggel és sárgult falakkal tűnik el – de a lenyomata ott marad a jelenben is.

Ahogy egy vélemény találóan megjegyzi: „Továbbra sem érdekel a politika, de azon azért elgondolkodtam, hogy miért ekézik annyian Kádárt, amikor csak egy Szíjjártó-villában kellene szétnézni.”

Kádár János egykori otthona mára építészeti és nosztalgikus kuriózummá vált – egy korszak politikailag megterhelt, máig ható mementójaként.

Az alábbi videóban egy olyan család történetét ismerhetjük meg, akiket 2019-ben – húsz évnyi ottlakás után – kilakoltattak Kádár János egykori villájából. A felvétel betekintést nyújt a peren kívüli megegyezés lehetőségeibe és a lakás sorsának alakulásába: