
Horrorisztikus állat tartja rettegésben a balatoni várost, rosszul lett aki látta
Olvass tovább...
Rettegtek tőle az emberek, főleg a gyerekeket féltették.
Az emberiség jelentős része ma már teljesen elszokott attól, hogy együtt éljen a természettel, vadállatokat legtöbbször csak az állatkertben látnak, a szoros szimbiózis az elmúlt évtizedekben szinte teljesen megszűnt.
Nem volt ez mindig így, és nincs is mindenhol így, távol a nagyvárosoktól és a forgalmas autópályáktól, vadregényes környezetben ma is máshogy viszonyul a lakosság a vadon élő állatokhoz, és tudják, mikor kell nagyon óvatosnak lenni.
Olvass tovább...
Norvégia tökéletes példa, nagy területen van szétszóródva a lakosság, alacsony a népsűrűség, és nem ritka, hogy kilométereken keresztül egy teremtett lélek sem jön szembe. Az emberek tisztelik a vadont, az állatokat, és tudják, hogy mikor kell óvatosnak lenni. És van is alapja ennek az óvatosságnak.
Félelmetes történetek keringtek a 30-as években egy kislányról, akit elragadott egy hatalmas madár. A szakirodalom is feljegyezte az esetet, ami 2024-ben is megismétlődött, ekkor egy alig másfél éves gyermeket sebesített meg egy rétisas, mint kiderült, több embert is megtámadott.
Olvass tovább...
Európában rengeteg hasonló történet keringett az elmúlt évszázadok során a félelmetes ragadozóról, melyek gyermekeket ragadtak el. A skót Orkney-szigeteken annyira mélyen gyökerezett a társadalomban a félelem, hogy aki lelőtt egy rétisast, minden háztartástól kapott egy tyúkot jutalmul. A Feröer-szigeteken hasonló rendszer működött: a nevtollur, azaz „csőradó” értelmében az, aki megölt egy sast, élete végéig mentesült az adó fizetése alól.
A rémtörténetek jelentős része csak legenda, a rétisasok populációja pedig szinte teljesen kiszorult Európa egyes részeiről. Magyarországon fokozottan védett állatnak számít, természetvédelmi értéke egymillió forint. Hazánkban ezernél is kevesebb rétisas él, leginkább a Kis-Balaton környékén.
Forrás: The Guardian, Origo