
Elhagyatottan hever az egyik vármegyénkben egy több millió forintot érő vállalkozás, példa nélküli, ahogy magára hagyták
Olvass tovább...
Penészes, foszladozó folyosók, rozsdában úszó csövek és egy nyitott ajtó, rajta: „biológiai veszély”. Egy youtuber kamerával járt ott, ahová más be se nézne.
Egyre több videós vág neki különleges helyszíneknek, de a budapesti kórházak alagsorai még mindig tabunak számítanak. A videóban, amely most futótűzként terjed a neten, a készítő több magyarországi egészségügyi intézménybe is lemerészkedett – egészen a pincékig. A cél nem volt más, mint bepillantani oda, ahová a betegek és a látogatók sosem juthatnak be.
A látottak viszont néhol egészen drámai képet festenek.
A dél-budai kórház, vagyis a Szent Imre, elsőre tisztábbnak, rendezettebbnek tűnt, mint az országos átlag. A gépházakhoz, tárolókhoz és zárt ajtókhoz vezető folyosók látványa elsőre ipari hangulatra emlékeztetnek – mintha egy elhagyatott parkolóházban járna az operatőr. A falak viszonylag jó állapotban voltak, és bár néhány ajtó mögött “biológiai veszély” felirat díszelgett, a hely összességében kevésbé mondható nyomasztónak. Egyedül az volt furcsa, hogy a legnyitottabb ajtó mögött veszélyes anyagokat tároltak – a rejtély itt csapta fel fejét.
Itt teljesen más atmoszféra fogadta az urbex tartalomgyártót. A kamera egy sötét, vízgőzös, penészes, néhol szeméttel teli labirintuson vezetett keresztül, ahol a csövek recsegése és a falakból lecsorgó ismeretlen eredetű lé szó szerint hátborzongatónak hat. A betegellátás alatt néhány méterrel bomladozó falak, elárasztott folyosók és aktív áram alatt lévő kapcsolószekrények láthatók – mindez a kórház működő részéhez tartozik.
A legijesztőbb jelenet egy helyiségben játszódott, ahol hőcserélő tartályok, szétázott csövek és egy penészes falon tekergő „növény” vagy valami más formálódott. Akárhogy is, ez több, mint puszta drámai jelenet – ez már horror kategóriába hajlik.
Olvass tovább...
A következő helyszín a Heim Pál Gyermekkórház volt. Itt az alagsor sokkal kevésbé volt nyomasztó, inkább üresnek, elhagyatottnak tűnt, mintha már régen nem használnák aktívan.
Ez a fajta üresség mégis furcsább, mint a kosz vagy a zaj – mintha valami el lett volna felejtve, de sosem zárult le igazán.
A hangulat furcsán emlékeztetett egy elfeledett sportcsarnokra vagy uszodára. Nem horrorfilmes, csak olyan… elhagyott érzésű az egész.
Olvass tovább...
Az egészségügyi rendszer állapota nem csak közpolitikai téma. Ez már a közbeszéd, a hétköznapok és a YouTube világának részeként terjed.
A megrendítő videók egyszerre mutatnak rá valós problémákra, és kopogtatnak a kíváncsiság kapuján. Milyen állapotban van az infrastruktúra? Hol rejtőznek még működő kórházak alatt félig lebomlott járatok?
A válaszok nem mindig megnyugtatóak. De épp ettől izgalmasak.
Ahogy a videós állította: „Ha érdekel, csinálhatunk folytatást is.” És az internet reakcióját látva: 151 ezer embert érdekel. Mert sokan szeretnék látni, mit rejt a föld alá zárt magyar valóság – még akkor is, ha olykor túl közel engedi azt, amit máskor inkább fejünket elfordítva gondolunk.
Ha érdekelnek a magyar egészségügy kevésbé ismert terei, vagy szimplán vonzanak az elhagyatott helyek, ez a videó neked készült.
Ha bárki úgy érzi, hogy maga is elindulna felkutatni ezeket az elhagyott kórházi részeket vagy épületeket, legyen nagyon óvatos. Ezek a helyek nem múzeumok, hanem gyakran omladozó falakkal, rozsdás csövekkel és váratlan helyzetekkel teli, valódi veszélyzónák. Még ha nincs is kint figyelmeztető tábla, az épületek állapota önmagáért beszél – és ha netán mégis kint van egy „Belépni tilos” felirat, az sosem véletlenül kerül oda.
Az elhagyatott terek izgalmasak lehetnek, de sokkal bölcsebb döntés, ha a felfedezést a képernyőn keresztül éljük át. A YouTube-on keresztül bejárni őket nemcsak biztonságosabb, de ugyanúgy átadja azt a nyugtalanító érzést, amit ezek a falak rejtenek.
A lakatlan, kísérteties kórházak folyósóinak, termeinek és csatornarendszereinek állapota az alábbi videóban látható:
Olvass tovább...