promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Furcsa tárgy került elő a volt köztársasági elnök gyűjteményéből, ledöbbentek rajta a szakértők is

Furcsa tárgy került elő a volt köztársasági elnök gyűjteményéből, ledöbbentek rajta a szakértők is

Borítókép:  TV2
Színes
Kategória fejléc

A különleges műalkotás kapcsán rengeteg volt a kérdőjel.

A Kincsvadászok legutóbbi epizódjában egy a múlt emlékeit üveges dobozba záró műtárgy került elő, amivel kapcsolatban maradtak kérdések, ám egykori tulajdonosa miatt mégis kuriózumról volt szó. Győr László gyűjteményéből ugyanakkor kissé kilógott a különleges tárgy, ami korábban Magyarország 2005 és 2010 közötti köztársasági elnökéé, Sólyom Lászlóé volt.

„2011-ben vásároltam ezt a tárgyat, tévedésből, mint utólag derült ki. Egy magyar, naiv, ismeretlen művésznek az alkotása”

– fogalmazott. Kelen Anna művészettörténész és árverésvezető pedig azt is hozzátette, hogy egy nagyon izgalmas műről van szó, ami ránézésre egy régi bútordarab, benne fotókkal, levelekkel és egyéb tárgyakkal (többek között egy almanach-kal), mintha csak egy emlékdoboz lenne.

„Ez egy installáció, Sólyom László volt köztársasági elnök tulajdonában volt, ő kapta ajándékba még a hivatali ideje alatt. Az egyik budapesti galéria tulajdonosa rendezett egy árverést, ahol megvásároltam”

– tette hozzá a tulajdonos, és mint kiderült, az említett tulajdonos az a Nagyházi Lőrinc volt, aki maga is a licitálók között ült.

Jótékonysági árverésen talált gazdára az emlékdoboz-installáció

„Nem tudom megmondani, a későbbiekben írtam egy levelet az elnök úr hivatalának, és rákérdeztem, hogy tudják-e, hogy ki készítette, de az elnök úr nem emlékezett erre”

– válaszolta arra a kérdésre, hogy tudható-e, vajon ki készítette a művet.

„Egy másik tárgyat szerettem volna megvásárolni, azt hittem, hogy egy kalotaszegi naiv művész alkotása. Ott is él, az én szülőföldemen egy művész, aki készít hasonló tárgyakat, és meg voltam győződve, hogy ezt ő készítette.”

Hétköznapi tárgyakat rendeznek háromdimenziós kompozícióba

A különös művészeti ág a 40-es években indult, a célja pedig az volt, hogy olyan tárgyakat használjanak, amihez a hétköznapi emberek is tudnak kapcsolódni. Csak a művész fantáziája szabhatott határt az alkotásnak.

A művész aláírása nem látható rajta, ezért nehéz meghatározni, hogy mikor készülhetett. Ezért mindössze 25-30 ezer forintot kért érte a tulajdonos. A szakértők sem láttak összefüggést a tárgyak között, mindazonáltal így is beindult a licit, amit végül 70 ezer forintnál áll meg, az eset további különlegessége pedig, hogy a kompozíció visszakerült Nagyházi Lőrinchez.