![Borzongató Mátyás király utolsó szavai, ezt mondta fájdalmas halála előtt az igazságos Hunyadi](https://images.promotions.hu/article/125444/1730994256_hunyadi-matyas-utolso-szavai-tortenesz-beatrix-promotions.hu.jpg?crop=1800,742,0,6&width=386)
Borzongató Mátyás király utolsó szavai, ezt mondta fájdalmas halála előtt az igazságos Hunyadi
Olvass tovább...
Az amerikai katonai akadémián Hunyadi Mátyásról is tanítanak valamit a kadétoknak.
Az 1802-ben alapított West Point az Amerikai Egyesült Államok legrégebbi katonai akadémiája, ahol bizonyos szempontból a magyar történelem is tananyag. A West Point-ról tudni kell, hogy itt képzik ki az amerikai hadsereg számára a legtöbb tisztet, és a magas rangot elért tábornokok nagy része is erről az akadémiáról kerül ki. Ezen az akadémián már ötödik éve tananyag Hunyadi Mátyás király is, pontosabban egy, a katonák számára fontos dolog vele kapcsolatban.
Koller Zsolt kalocsai történész és Hunyadi-kutató írta a "Hunyadi Mátyás sziléziai hadjárata – 1474" című tanulmányt, amit az Egyesült Államok Katonai Akadémiája és Kollégiuma is átvett még 2020-ban.
Olvass tovább...
A Magyar Jelen írta meg, hogy Koller Zsolt tanulmánya a Hadi stratégia tantárgyba, az európai késő középkori hadtörténeti témakörbe került be, tudományos hadtörténeti segédanyaként. Ez azt jelenti, hogy Mátyás király sziléziai hadjárata a katonai szakmai könyvtárban minden amerikai hallgató, kadét számára elérhető lett.
A Hunyadi Mátyás királynak akkoriban küldött ajándékok, illetve az általa használt tárgyak közül ma már csak néhányat őriznek a világ múzeumaiban, a New York-i Metropolitan Musem of Art-ban például a mai napig megtekinthető a csontberakásos számszeríja, illetve azt a majolika dísztálat is, amit Mátyás második felesége, Beatrix megrendelésére készítettek.
Utóbbi először egy 1886-os műtárgypiacon bukkant fel, ahol egy francia műgyűjtő, Charles Mannheim vette meg. 1901-ben a kor leggazdagabb bankárának, az amerikai tőzsdét akkor uraló J. P. Morgannek adta tovább. Ő tartós letétbe helyezte, majd később New York-ba utaztatta. Miután 1913-ban meghalt, a tárgy a New York-i múzeumhoz került.