QR kódot tettek egy sírkőre a temetőben, amikor leolvasták az emberek percekre összegörnyedtek a zokogástól
Olvass tovább...
Véletlenül fedezték fel az elveszett temetőt, előtte azt sem tudták, hol keressék ezeket a sírokat.
A Keszthelyi-helységben, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén kirándulók bukkantak rá azokra a rejtélyes sírokra, amiknek létezéséről korábban sokan tudtak, de a pontos helyüket csak igen kevesen ismerték. A kirándulók teljesen véletlenül találtak rá erre a 12 sírból álló temetőre, ami nem messze van egy elhagyatott katonai bázistól.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park egyik eldugott látványossága a büdöskuti erdőrész és a Szent Miklós-forrás között található; itt lelhető fel az a katonai temető, ahová 12 szolgálati kutyát temettek el. Évtizedeken át a Varsói Szerződés katonai bázisa, egy légvédelmi szerepet is betöltő átjátszó állomás működött a Keszthelyi-hegységnek ezen a részén, amely így a civilek számára elzárt területnek számított – olvasható a Múlt-kor cikkében.
A temetőt a 2000-es évek végén fedezték fel, amikor először szervezhettek oda gyalogtúrát. Itt találták meg többek között Vulkán kutya őrnagy sírját is, aki 1973-tól 1976-ig védte a hazát és a bajtársait. A kutyát szolgálatteljesítés közben, vandál személyek gyilkolták meg. Többek között az ő nyughelye is a Keszthelyi-hegységben található temető, ahol Cigány, Kevin, Cézár, Néró, Bátyó, Boby, valamint Brúnó és Ali hadnagy is el lett temetve.
Olvass tovább...
A katonai bázison szolgáló honvéd katonák több kilométerre éltek elzárva a legközelebbi településektől, Vállustól és Vonyarcvashegytől, őket védték azok a kutyát, amik aztán katonai rangot szereztek a szolgálatuk során.
Vulkán őrnagyról például egy olyan történet maradt fent, hogy egy havas téli napon az erdőben eltévedt egyik katonát úgy mentette meg a kihűléstől, hogy ráfeküdt, és a testével melegítette, amíg a társai meg nem találták.
A temető létezéséről korábban is tudtak, és jó ideig próbálták megtudni a honvédségtől és a rendőrségtől, hogy kik-mik vannak elásva a sírokban, de aztán kiderült, hogy nem egy kijelölt katonai temetőről van szó, hanem az ott szolgáló katonák így akarták megadni a végtisztességet négylábú, hűséges társaiknak.
Az elveszett temető ma már látogatható, és amióta a vonyarcvashegyi polgárőrök oltalmuk alá vették, rendszeresen gondozva vannak.