Döbbenetes dolog derült ki a Pingvin-sorozat csinos főszereplőjéről, Cristin Miliotiról
Olvass tovább...
A legenda szerint a pingvinek egy életre választanak párt, ám kiderült, hogy átverés az elmélet.
Már hosszú évek óta tartja magát az a tudományos alapokon nyugvó, de valójában sosem teljesen bebizonyított elmélet, miszerint a világon létező összes pingvin faj egy életre szólóan választ párt magának. Sőt, a feltevések szerint még a homoszexuális példányok is tartós kapcsolatra rendezkednek be választottjukkal, és csak abban az esetben képesek változtatásra ebben, ha esetleg egy ragadozó elragadja a társukat. Azonban a LiveScience-en megjelent legújabb cikk szerint a kutatók rájöttek, hogy a természetben sincs tökéletes párkapcsolat.
Olvass tovább...
Pedig tényleg mindenki ismeri a történetet, miszerint a cuki és mulatságos pingvinek a nagy kolóniákba szerveződve is mindig egymás mellett totyognak a párjaikkal, és mindig egyikük őrzi a tojást a lábai között, míg társai éppen étkezik a jéghideg tengerben/óceánban. Azt persze nem vitatjuk sem mi, sem a kutatók, hogy a pingvinek a családalapítás idején hűen kitartanak egymás mellett.
Azonban a legújabb felfedezés szerint igenis hajlamosak a párjuk lecserélésére, ha lehetőségét látják a szükségnek.
A tudósok pingvin-válásnak nevezik azt a jelenséget, amiről cikkünk szólni igyekszik. A szakemberek szerint az Ausztráliában élő kis kék pingvinek a szaporodási időszakban általában próbálnak a megszokott párjukkal családot alapítani, de nem feltétlen ragaszkodnak ehhez. A tapasztalások szerint jelentős azoknak a példányoknak a száma, akik inkább egy új társat keresnek maguknak, dacára annak, hogy a helyszínen jelen van az exük is.
Olvass tovább...
A tudósok szerint minél gyengébb egy pingvin kolónia egészségügyi és/vagy morális állapota, annál inkább megszaporodik a válások száma. Az elmélet arról szól, hogy ezzel a nem túl szimpatikus lépéssel igyekeznek a pingvinek életrevalóbb, a betegségeknek ellenállóbb utódokat a világra hozni. A kutatók ugyanis egy 13 évet felölelő kísérlet során megállapították, hogy ha az adott pingvinközösség jól él, kevés stressz éri, akkor sokkal inkább hűségesek a példányok. Szinte teljesen elkényelmesedve éldegélnek, de egy belső hang képes ezt megváltoztatni.
Ha ragadozók tizedelik meg őket, ha betegség üti fel a fejét, képesek a fajfenntartás legfontosabb ösztöneként olyan párt keresni maguknak az addigi helyet, akivel a lehető legtökéletesebb fiókát nevelgethetik.
Zárszóként a tanulmány megemlíti, hogy a legdurvább évben az 1000 párból 250 is válással változtatott az életén. Azonban ez olyan szélsőséges magatartáshoz vezetett a kolónián belül, ami teljesen szétzilálta annak egységét, és egy lefele tartó, évekig elhúzódó negatív spirálba lökte azt.
A kis kék pingvin csodálatos élete: