
Marco Rossi titkos üzenetet küldött Kerkez Milosnak - Újra felizzik a háború a magyar válogatott körül?
Olvass tovább...
A magyar válogatott is szívesen kitömte volna az egyik leglegendásabb világbajnokságon.
A magyar válogatott gőzerővel, de nem túl jó előjelekkel készül a 2026-os világbajnokság selejtezőire. Marco Rossi együttesének Portugália, Írország, és Örményország testén keresztül kellene kiharcolnia a szereplést, hogy végre negyven év után először ott lehessen a legfontosabb futballtornán. Korábban még sohasem fordult elő ekkora kihagyás Magyarország történetében. Persze 1986. előtt is előfordult, hogy ki-kimaradt egy-egy vb, de közel sem kellett várni ennyit a szereplésre. Emlékezetes, hogy 19740-ben és 1974-ben szintén nem lehettünk ott. Utóbbi tornát az egykori NSZK-ban, a mai Németország jogelődjében rendezték.
Olvass tovább...
Az 1974-es világbajnokságot velünk ellentétben olyan kutyaütő országok is kijutottak, mint Zaire fiatal, önálló állama. A szegény afrikai ország csak pár évvel korábban harcolta ki függetlenségét Belgiumtól. 1965-ben a szabad megválasztott elnöktől egy diktátor-aspiráns, Joseph-Désiré Mobutu ragadta el a hatalmat, és gyakorolta azt több, mint három évtizeden keresztül. A papíron jobboldali politikus az erőszak és a gyűlöletkeltés eszközével volt képes kiépíteni totalitárius rendszerét. Hatalma megszerzésekor Kongó volt az ország neve, de 1971-ben sikerült elérnie, hogy átnevezzék Zairére.
A tömeggyilkos elnök rajongott a csapatért, és tisztában volt vele, hogy koránt sem világverőek, így esélyük sincs átütő sikerre a tizenhatcsapatos mezőnyben. Ennek ellenére felhívta a figyelmüket arra, hogy a saját érdekükben jól teszik, ha becsülettel helytállnak. Máskülönben csúnya dolgok is történhetnek. Érdekesség, hogy népes küldöttség kísérte az NSZK-ba a zairei válogatottat, de maga az elnök a bokros (tolvaj és kizsákmányoló) teendői miatt nem tudott menni.
Utóbbiaknak azért volt nagy szerepe, mert Mobutu az elnöksége megszerzése után hangsúlyozta, hogy szeretné országát a hagyományos afrikai szokások és rítusok szerint irányítani. A boszorkányság egyébként még ma sem áll távol a foci-vb-ktől, lévén még mindig a lelátón varázsolnak az afrikai gárdák kuruzslói a jó eredményekért.
Olvass tovább...
Nos, a babonák sem segítettek. Zaire az első meccsen kikapott az egyébként igencsak pocsék skótoktól. A vb-újonc egészen jól helytállt, ám látszódtak hiányosságai. A második csoportmeccs előtt azonban kirobbant a botrány. A küldöttség tagjai számára egy jelentős összeget utalt át Mubutu elnök. Ez a pénz arra volt, hogy fedezzék az összes zairei állampolgár költségét a helyszínen, valamint ebből kapja majd meg a csapat a szereplésért járó prémiumát is.
Zaire focistái meg akarták tagadni a játékot a jugoszlávok ellen, átverve érezték magukat. Végül a FIFA a nagyobb botrány elkerülése érdekében saját maga fizetett nekik, csak ne maradjon el a meccs. Az afrikaiak végül játszottak, ám teljesen motiválatlanul lézengtek a pályán. Végül a világbajnokságok történetének legsúlyosabb vereségét szenvedték el. Jugoszlávia 9-0-val gázolta el őket.
A zakó után állítólag Mobutu megfenyegette a csapatot, hogy halál fiai lesznek, ha háromnál több góllal kapnak ki az utolsó, brazilok elleni csoporttalálkozón. Végül ezt elkerülték Zaire legjobbjai, ugyanis magukat összekapva, csak hármat kaptak a vb-címvédőtől. Azonban ezután terjedt el az a téves nézet, miszerint ők még a foci szabályait sem értették teljesen, és így nem is érdemeltek jobb sorsot, mint a súlyos vereségek.
Olvass tovább...
A félreértés kiváltó oka egy szabad rúgás volt a 78. percben, 2-0-s dél-amerikai vezetésnél. A brazilok jutottak szabadrúgáshoz, közel az ellenfél kapujához. A játékvezető sípszavát követően ugyanis az egyik zairei védő fogta magát, és a brazil rúgó helyett ő maga végezte el a szabadot a másik irányba. Időhúzó tettéért a román játékvezető természetesen sárga lapot mutatott fel. Bár a hátra lévő percekben nem úszták meg a harmadik találatot, a hősiesen védekező Zaire, és a talán szívjóságból visszavevő Brazília által nem született több gól. Maradt 3-0, így a megátkozott Mobutu-csapatnak nem kellett tartania a túl kemény bosszútól.
Sajnos a válogatott tagjairól túl sok információ nem maradt meg, csupán arról lehetett hallani, hogy az egyik játékos még évtizedekkel később is az akkor ajándékba kapott autójával taxizott Kinshasában. Mobutu uralma még évtizedekig tartott, mire a népirtásokat követően a lakosságnak elege lett a saját átveréséből. 1997-re megfosztották hatalmától a diktátort, aki marokkói száműzetése alatt halt meg a rák egyik igen hatékony formájában.
A híre szabadrúgás: