promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Politika

Kádár János sosem hallott trágár becenevet kapott a feleségétől, titkos levelezésben bukkant fel


Kádár János sosem hallott trágár becenevet kapott a feleségétől, titkos levelezésben bukkant fel
Borítókép:  Profimedia

Mit engedhet meg magának egy férj és egy feleség egy privát, titkos levelezésben? Nos, ez is kiderül Kádár János és neje nyilvánossá vált dokumentumaiból.

Kádár János a 20. század második felének egyik meghatározó magyar politikusa. Lehet róla rosszat vagy jót gondolni, de tény, hogy nem véletlenül neveztek el róla egy egész korszakot. A kommunista főtitkár 1956 és 1988 között vezette Magyarországot, így még nagyon sokan vagyunk olyanok, akik éltek az ő „regnálása” alatt.

Bár három évtizedig folyamatos szem előtt volt, Kádár magánéletéről akkor alig tudtunk valamit. 1989-es halála, illetve feleségének 1992-es elhunyta után viszont megnyíltak a velük kapcsolatos akták. Még a magánéleti levelezésükbe is bepillantást nyerhetünk, és onnan végtelenül izgalmas, eddig nem ismert információk kerültek elő.

A vele egyidős Tamáska Máriát a későbbi főtitkár még 1949-ben vette feleségül. A szegény családból származó, apai ágon szlovák eredetű asszony jóban-rosszban kitartott férje mellett, márpedig megpróbáltatásból volt elég, hiszen Kádárt 1952-ben még életfogytiglanira ígérték, és csak a Sztálin halálát követő rehabilitáció révén szabadulhatott.

A házaspár levelezéséből talán az 1954 és 1964 közötti időszakra vonatkozó a legérdekesebb, a levelezés 2002-ben külön kiadványban is megjelent. Ebből megtudhatjuk, hogy Tamáska Máriának már volt egy korábbi házassága (1942-ben ment hozzá mozgalmi társához, Róna Ottóhoz), de annak a frigynek háromévi különélés után 1948-ban válás lett a vége.

Kádár és felesége levelezéséből olyan érzésünk támadhat, mintha az asszony lett volna a ragaszkodóbb, míg a híres férj gyakran kimért, udvariaskodó. Amikor például a betegeskedő Mária szanatóriumi kezelésre indult, így írt férjének:

„Emlékszel? Olyan rossz hangulatban voltam, mikor elindult a busz. Legszívesebben leszálltam volna, de féltem, hogy magamra haragítalak. Ugye milyen kis hülyegyerek vagyok? De nem is megyek többé sehová egyedül, persze ha csak nem zavarsz, mondván, hogy az egészség a fontos.”

Ugyanennek az 1954. november 2-án keltezett levélnek a vége felé a nő olyan jelzőt használ Kádárra, amit abban az időben aligha engedhetett volna meg bárki is. Természetesen Márián kívül, hiszen egy feleség privátban bármit megtehet a társával.

„Te pipamocsok!”

– írta a politikusnak a nő a különös, kissé trágár, és ma már alig használt jelzőt. Maga a szó egyébként a valódi értelmében a pipa alján égetlenül maradt nedves salakot jelenti, vagyis a már semmire nem való, haszontalan részt.

Így fogadták Kádárék az űrutazás után Farkas Bertalant: