promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Újabb kémügy, de félresikerült az orosz csapás, ezen röhög a fél világ

Újabb kémügy, de félresikerült az orosz csapás, ezen röhög a fél világ

Borítókép:  Profimedia
Politika
Kategória fejléc
Promotions

A kémek sem tévedhetetlen és halálos precizitással tevékenykedő szuperemberek, amiről egy közelmúltbeli eset is tanúskodik.

Napok óta az úgynevezett kémügy tartja lázban a magyar közvéleményt. A helyzet az átlagos hírolvasók számára ugyanakkor meglehetősen kusza, ami az ügy alapvető jelleméből fakad, tudniillik abból, hogy politikai-nemzetbiztonsági okokból csupán információmorzsák kerülhetnek a szélesebb nyilvánosság elé.

Mint ismert, az oroszokkal bő három éve háborúban álló ukránok a közelmúltban lebuktattak két olyan személyt, akiket tavaly aktivált a magyar katonai hírszerzés. A cél az volt, hogy információkat szerezzenek a háborús területnek számító Kárpátaljáról, ám a kémek lebuktak, és ebből súlyos diplomáciai bonyodalom lett.

Maga a tény, a kémkedés tulajdonképpen mindennapos dolognak számít a szolgálatok világában, még szövetségesek közt is előfordul, hogy egymásról bizalmas információkhoz próbálnak hozzájutni, kifogásolható eszközökkel.

Ukrajna viszont most nem a szokásos eljárásmódot, a „csendes elkenést” választotta, hanem szemmel láthatólag arra törekedett, hogy minél nagyobb csinnadratta legyen a dologból. Szakértők szerint ez egyértelműen az Orbán-kormánynak küldött üzenet, cserébe azért, mert a magyar kabinet – enyhén fogalmazva – nem egyértelmű támogatója Ukrajna EU- és NATO-csatlakozási ügyének.

Az ügy elhomályosít ugyanakkor egy másik kémbotrányt, amely szintén a közelmúltban robbant ki az Egyesült Királyságban. Az angolok egy egész hálózatot, hat bolgár ügynököt lepleztek le, akik Oroszország érdekében szinte egész Európából próbáltak bizalmas és titkos információkat begyűjteni.

A 4 férfi és 2 nő az orosz katonai hírszerzésnek dolgozott, és most összesen 50 évnyi börtönbüntetésre számíthatnak. Hogy Európa mégis röhög az ügyön, az természetesen nem ennek köszönhető, hanem egy valóban vicces momentumon.

Az orosz Felderítő Főcsoportfőnökséget a legtöbben a GRU rövidítés alapján ismerik, a legkisebbeknek viszont ez a név teljesen mást jelent. Mégpedig a 2010-ben bemutatott Despicable Me című animációs film főszereplőjét, a sikertelen gonosztevő Gru-t, aki persze a történet végére megjavul.

Munkájában a vicces minyonok segítik, éppen ezért okozott nagy röhögést a bolgár-brit kémügy kapcsán, hogy az orosz GRU lebukott csapata is a Minyonok csoportnevet kapta. Némi zavart jelent az erőben, hogy a vezetőjüket Jackie Chan álnéven emlegették, míg a helyettesét Mad Max, illetve Jean-Claude Van Damme neveken.

A csoport akciói elsősorban újságírók és politikusok ellen irányultak. Elrablásokat is terveztek, valamint rafinált csapdákat állítottak Ausztriától Spanyolországon és Németországon át Montenegróig, hogy a behálózott célpontoktól információkat gyűjtsenek.

A tevékenységet az orosz ügynöknek tartott Jan Marsalek irányította, aki külföldről vezényelte embereit. 100 ezernél is több üzenetét azonosították, így sikerült lefülelni a Minyonokat.

Egy vicces jelenet feszültségoldóként a magyar Gru-ból: