
Horrorisztikus állat tartja rettegésben a balatoni várost, rosszul lett aki látta
Olvass tovább...
Az ügyben nyomozást rendeltek el.
Az egész világsajtót bejárta a hír, hogy nemrégiben magyar kémeket fogtak Ukrajnában. Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a kémkedés a régi idők módszere volt, ahol akár egy egész életet leélhetettek inkognitóban a férfiak és a nők a nemzet szolgálatában. Volt azonban egy olyan eset, ami még a mostaninál is nagyobb szenzációnak számított.
2019 áprilisában norvég halászok egy szokatlanul barátságos fehér bálnát észleltek Ingoya szigetének a közelében. Az állat egy speciális hámot viselt, amelyen angol nyelven az Equipment St. Petersburg (Szentpétervár tulajdona) felirat volt olvasható és amelyhez egy akciókamera rögzítésére alkalmas tartó is tartozott. A bálna szokatlan viselkedése és a ráerősített felszerelése miatt hamarosan elterjedt a gyanú, hogy az orosz haditengerészet képezte ki kémkedési célokra. A norvégok tréfásan Hvaldimirnek nevezték el a bálnát: a hval (norvégul bálna) és a Vladimir (Vlagyimir Putyin) szavak összevonása miatt.
Olvass tovább...
Bár az orosz hatóságok sosem erősítették meg hivatalosan, hogy Hvaldimir katonai kiképzést kapott, több szakértő is úgy véli, hogy a bálna valóban az orosz haditengerészethez tartozott. Dr. Olga Shpak, a BBC Secrets of the Spy Whale című dokumentumfilmjében elmondta, hogy Hvaldimir valószínűleg egy sarkvidéki haditengerészeti bázisról szökött meg, ahol őrzési feladatokra képezték ki, nem pedig kémkedésre. Shpak szerint a bálna 2013-ban került fogságba az Ohotszki-tengeren, és azóta részesült kiképzésben.
Olvass tovább...
A szökése (vagy szabadon engedése) után Hvaldimir a Hammerfest kikötőjében maradt, ahol gyorsan a helyiek kedvencévé vált. A bálna rendkívül barátságos volt, reagált a kézjelekre és szívesen játszott az emberekkel. Azonban hamarosan kiderült, hogy nem tud önállóan táplálékot szerezni, ezért a norvég hatóságok és önkéntesek etetni kezdték, majd megpróbálták megtanítani őt a vadászat alapjaira.
Az évek során Hvaldimir több sérülést is szenvedett, például hajócsavarok okozta vágásokat és horgok által vágott sebeket is felfedeztek rajta. A Marine Mind szervezet szerint a bálna gyakran furcsa viselkedést mutatott: hosszú ideig mozdulatlanul lebegett a víz felszínén, ami a magány jele lehet a bálnák és delfinek esetében.
Végül sosem sikerült fajtársakat találnia: Augusztus 31-én Hvaldimir holttestét Norvégia délnyugati partjainál, Risavika öblében találták meg. Az állatvédelmi szervezetek, a OneWhale és a NOAH, azt állították, hogy a bálna több lőtt sebet szenvedett és büntetőeljárást indítottak az ügyben. A norvég állatorvosi intézet vizsgálatot indított a halál pontos okának megállapítására.
Forrás: The Guardian