promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kádár Jánosé volt, Orbán Viktornál kötött ki, megáll az ész

Kádár Jánosé volt, Orbán Viktornál kötött ki, megáll az ész

Borítókép:  Profimedia
Politika
Kategória fejléc
Promotions

Összehasonlítható-e bármilyen módon a Kádár-rendszer az Orbán-rezsimmel? Egy téren biztosan, de ezt kevesen tudják.

Három és fél évtizede ért véget a Kádár-rendszer, de emléke, hatása továbbra is közöttünk van, egyfajta velünk élő történelemként. A mai középkorú és idős generációk számára sokáig a mindennapok valóságát jelentette, amelyre ki jóleső nosztalgiával, ki pedig elborzadva emlékszik vissza.

A kommunista vezető Kádár János gyakran hangoztatott irányítási alapelve azt volt, hogy az embereknek évről évre mindig egy kicsit jobb legyen. A lassan, de stabilan növekvő életszínvonal képezte a rezsim legitimációjának alapját, és a bukását is az okozta, hogy egy idő után a szélesedő jólét már tarthatatlan volt, külföldi hitelekből csak ideig-óráig lehetett fenntartani.

Sokan szeretik párhuzamba állítani az akkori időket a jelenlegi Orbán-rendszerrel, bár az összehasonlítás talán legfontosabb alapja, hogy akkor és most is évtizedek óta regnáló vezetés irányította az országot. Napjainkban annyiból nehezebb a helyzet, hogy kőkemény versenyben, piacgazdasági viszonyok közt kellene megfelelő irányban tartani a hajót.

Kádár János és Orbán Viktor között tehát – bár kínálja magát a lehetőség – igen nehéz releváns párhuzamot vonni. Hogy ezt mégis megtehetjük, arra egy némileg váratlan helyszín, a Magyar Vasúttörténeti Park biztosít lehetőséget.

A fővárosi Tatai úti élményparkban látható ugyanis Kádár János személyi vonata, amely külsőleg ugyan puritánnak tűnik, a „belbecs” viszont sokkal gazdagabb. A Vasárnap című híroldal cikkéből pedig az is kiderül, hogy a kommunista pártvezéren kívül Antall József, Horn Gyula, sőt még Orbán Viktor is használta egy darabig.

Kádár a hatvanas évek végén építtetett magának különvonatot. Akkoriban a repülőgépes utak még ritkábbak voltak, az államfők szívesebben vették igénybe a kevésbé gyors, de kényelmes és biztonságos vasúti közlekedést a külföldi látogatásaikhoz. Kádár vonatába még sakk- és kártyaszoba is került, vagyis valóban igazodott a „vezér” igényeihez, szokásaihoz. A világrádió és a légkondicionálás csak a habot jelentették a tortán.

A vonatot Ezüstnyílnak éppúgy becézték, mint „szürke szamárnak”, az utóbbi csúfnevet a jellegtelen külseje miatt kapta. A csúcssebessége elérte a 120 km/órát, de Kádár évente mindössze 5-7 ezer kilométert tett meg vele.

Orbán Viktor 1998-as hatalomra kerülésekor a vonat még mindig működőképesnek bizonyult. A Fidesz elnöke egyszer-egyszer használta is, ám aztán a járművet gyorsan kiszorította a személyautó és a repülőgép.

Meghökkentő információk Kádár vonatáról: