promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Így égette meg magát kétszer Orbán Viktor, rendkívüli eredmények születtek Budapesten

Így égette meg magát kétszer Orbán Viktor, rendkívüli eredmények születtek Budapesten

Borítókép:  Profimedia
Politika
Kategória fejléc

Orbán Viktornak több válságos időszakkal is szembe kellett néznie politikai karrierje során. 

A magyar politikai élet a rendszerváltás után

A rendszerváltás óta eltelt 35 év kezdeti időszaka már történelemnek tekinthető, olyannyira, hogy már a tankönyvekben is szerepel az időszak. A modern Magyarország egyik legérdekesebb időszaka volt ez, rengeteg történéssel a közéletben.

A jelenleg kormányzó Fidesz is ekkor kezdte a nagypolitikai karrierjét, és bár Orbán Viktort 1989-ben megismerte az egész ország, a párt útja nem vezetett éppen simán a kormányzásig: 1998-ban sikerült először megnyerniük a választást, addig viszont több párton belüli válságot is túl kellett élniük.

A Fidesz először 1990-ben indult a választásokon, Orbán Viktor pedig mindjárt egyéniben is megmérettette magát, Budapesten, Pesterzsébeten indult, de az MDF-es Zacsek Gyula legyőzte őt, az akkor még két fordulós választási rendszer mindkét fordulójában.

Az 1994-es választások

Orbán Viktor politikai pályafutásának egyik legnehezebb pillanata volt a 1994-es választás. Miután pártja, a Fidesz, hatalmas csalódással vette tudomásul a választási eredményeket, Orbán nemcsak a saját politikai jövőjét, hanem a párt vezetését is komoly kérdések elé találta magát.

Az előző választásokon a Fidesz nem tudta megelőzni az MSZP-t, és az önálló egyéni mandátumokat sem sikerült elnyerniük, a 1994-es választások pedig még nagyobb kudarcot hoztak - Horn Gyula lett a miniszterelnök, az MSZMP utódpárt MSZP pedig kétharmados többséget szerzett a parlamentben, ráadásul a kommunista párt utódpártja a liberális SZDSZ-t is bevette a kormánykoalícióba.

Orbán Viktor személyesen 1990-hez hasonlóan ismét elbukta a saját egyéni körzetét, pedig ezúttal a szülővárosában, Székesfehérváron indult, ahol csak harmadik lett az MSZP-s és az SZDSZ-es jelölt mögött (Vancsik Zoltán, MSZP - 10 422 szavazat; Szelier András, SZDSZ - 8094 szavazat; Orbán Viktor, Fidesz - 7259 szavazat).

Orbán Viktor a 1994-es választástól azt várta, hogy megtriplázhatják a képviselőik számát, ehhez képest ők lettek a parlament legkisebb pártja, a vártnál lényegesen gyengébben teljesítettek: a Fidesz frakciója a kívánt 66 helyett csupán 20 mandátumot szerzett. A párt vezetése, a választások utáni nehéz helyzetben, kénytelen volt szembenézni a politikai válsággal.

Orbán Viktor a vereség után

Egy szomorú esemény is jelezte a válságot: Orbán a választási éjszakán nem a pártja győzelmét várta, hanem egyedül, a hoki világbajnokság döntőjét nézte. A választások kudarca után Orbán Viktor már nem tudott szépíteni a helyzeten, ekkor pedig példátlan dolog történt: a párton belüli feszültségek miatt egy nyilvános lemondási felajánlást tett, ami végül nem lett elfogadva, de kellőképpen jelezte a helyzet komolyságát.

Orbán Viktor másik nagy választási kudarcai a 2002-es és 2006-os, amit pedig Puzsér Róberték idéztek fel a legfrissebb Szélsőközép podcastban (12:35-től):