
Trump óriási hibát követett el Ukrajnában, mindenki amatőrnek nézi
Olvass tovább...
Egyfajta Trianonja lehet a mostani béketárgyalás Ukrajnának, ezért érthető módon nem kívánnak minden áron fegyverszünetet kötni. De van-e más lehetőségük?
A közvélemény számára alighanem úgy tűnhet jelenleg, hogy az oroszok és amerikaiak átnyúlnak az ukránok feje fölött a tűzszüneti tárgyalások során. De talán jobb megközelítési mód az, hogy a világnak örülnie kell, amiért egyáltalán – ha közvetetten is – szóba állnak egymással a három éve küzdő felek.
A napokban a szaúd-arábiai Rijádban tartott háromoldalú tárgyalások során például megállapodtak a fekete-tengeri hajózás biztonságának szavatolásáról. A kereskedelmi hajókat immár nem használhatják katonai célokra a térségben, ami fontos eredmény azt követően, hogy az oroszok elvileg már az ukrán infrastruktúrát és energetikai hálózatot sem támadják.
Putyin elnök viszont már korábban kijelentette, hogy Oroszország nem hajlandó lemondani a rengeteg vér árán megszerzett donbaszi és krími területekről, így minden bizonnyal ez az egyik tárgyalási alap a jelenlegi megbeszéléseken.
Mi lehet erre Ukrajna válasza? Erről beszélgetett az Ultrahang nevű csatorna Horváth József biztonságpolitikai szakértővel, aki szerint mi, magyarok igazán megérthetjük ezen a téren az északkeleti szomszédunkat, hiszen 100 éve Trianon kapcsán ugyanezt éltük át.
Olvass tovább...
Ukrajna vélhetően nem fogadja el a területi elcsatolásokat, ez érzelmi kérdés is számukra, ami még sok-sok generáción keresztül meghatározza majd a politikájukat. Mindezzel együtt az elemzők nem sok jóval tudják kecsegtetni őket.
„A világpolitikai realitások jelenleg azt mutatják, hogy az ukránoknak belátható időn belül, ami két-három emberöltőt, akár 100 évet jelent, sem erejük, sem külföldi támogatásuk nem lesz arra, hogy egy emelkedő, erősödő Oroszországgal szemben megvívjanak egy második háborút a siker reményében, vagyis visszafoglalják az elvesztett területeket”
– mutatott rá Horváth József. Ő tehát úgy gondolja, hogy Ukrajna kész lehet akár a harcok folytatására is, ha nem most, akkor némi erőre kapás után, hogy visszaállítsa régi területi integritását. Erre viszont vajmi kevés esélyük lesz, így most kell minél kedvezőbb feltételekkel megkötniük a békét.
A helyzetüket nehezíti, hogy a megszállt donbaszi és krími területeken már kialakult egy erős orosz érzelmi kötődés. Aki nem szimpatizált az agresszorokkal, az már régen elköltözött onnan. Megindultak az orosz befektetések, a demonstratív újjáépítés, míg az idősek immár a magasabb orosz nyugdíjat kapják, így szerezték meg a támogatásukat.
Itt látható a teljes beszélgetés, izgalmas bennfentes információkkal:
Olvass tovább...