Egy elképesztő magyar szóért rajonganak az amerikaiak, világhírű lett egy magyar kifejezés? Érdekes feltételezés látott napvilágot
Olvass tovább...
Mit jelent az a szó, hogy 'magyar', egyáltalán honnan eredhet?
A magyar nép eredetére vonatkozóan nagyon sok kérdést már megtárgyalt a történelemtudomány, sőt, nagyon sok kérdésre sikerült is pontot tennünk, annak ellenére, hogy az elvarratlan szálak is sokasodnak. A történészek, régészek és egyéb tudományterületek képviselői már évszázadok óta vitáznak a nagy kérdésekre adható válaszokon. A kérdések megválaszolásának pedig nagyon fontos területe a nyelvészek munkája, amely a származásunk, rokonságunk megválaszolásában tud bizonyítékokat sorakoztatni az érvek és az ellenérvek mellé.
A magyar név amúgy a középkori forrásokban vegyes hangrenddel fordul elő, úgy, mint magyer, illetve mogyer. A mély hangrendű szóalak majd csak a helyesírási szabályok kimunkálásával alakult ki. De azt is tudjuk, hogy a magyar kifejezés nagyon hasonlít a Megyer törzs nevére is, ám a köztük lévő kapcsolat vita tárgya a mai napig.
Olvass tovább...
Az már csak tudománytörténeti érdekesség, hogy korában a szamojéd erdő szóval hozták rokonságba a népnevünket. A mongolok pedig már a 13. században madzsarnak hívtak minket.
A szakemberek egy része finnugor-iráni őseredetűnek tartja, amelyek a magy és az er szavak összevonásából keletkezett. Egyesek még a ’mágus’ szóval is rokonságba hozzák. Egy másik magyarázat szerint a manys-erj szavak összetételéből ered, amely ’manysi férfit’ jelent. Fodor István történész és régész magyarázat pedig a magy és ar szavkból indul ki, előbbi a mond, mesél szóból ered, míg az utóbbi ősi finnugor szó, azt jelenti, hogy ember. Így a magyar azt jelentheti, hogy beszélő ember.
A tudomány tehát nagyon sok oldalról megvizsgálta már a népnév eredetét, így pedig többféle válaszvariánsuk is van.
(Forrás: Wikipedia, Kromek Blog, NKP)