Ki volt a legnagyobb magyar király? Most te döntheted el
Olvass tovább...
„Wezteg kwrwanewfya zaros nemeth, iwttatok werenkewht, ma yzzywk thy wertheketh”.
Igen, pontosan így hangzott az első írásban rögzített magyar káromkodás!
Újmagyar fordításban pedig így:
„Veszteg, kurvanő fia szaros német, ittátok vérünket, ma isszuk ti véreteket.”
A szöveg az 1479-ben összeállított Dubnici Krónikából származik, és Nagy Lajos egy 1355-ös hadjáratáról tudósít, amikor a magyar király hadakat küldött Zürich ostromához II. Albert osztrák herceg és IV. Károly német-római császár megsegítésére. A brutális ütközet hevében a magyarok azt a parancsot kapták, hogy minden németet vágjanak le, egy hírmondót se hagyjanak életben, a mészárlás pedig – a krónika szerint – a fent idézett szöveg kíséretében történt meg.
Olvass tovább...
A krónika amúgy latinnyelvű, de ez az egy mondat magyarul szerepel benne.
Az ópuszt a 19. században a ma szlovákiához tartozó Dubniczon találták meg, napjainkban pedig az Országos Széchényi Könyvtárban található meg.
Miért ekkora nóvum egy írásban rögzített káromkodás a középkorból?
A középkorban nagyon szigorúan büntették az Isten ellenes cselekményeket, így a szitkozódást is, épp ezért a faluban nagyon figyeltek egymásra az emberek, hogy senki ne káromkodjon, aki mégis megtette, legvégső esetben a nyelvét is kitéphették. Az egész oda megy vissza, hogy minden sors- és természeti csapást Isten bűntetésének tekintettek, így inkább nem akarták kihívni maguk ellen a sorsot egy-két rosszul megválasztott szóval – derül ki a Múltkor kutatásából.
Olvass tovább...