promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Különös múmiákat találtak Oroszországban, az egyik most átírhatja a tudományt

Különös múmiákat találtak Oroszországban, az egyik most átírhatja a tudományt

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

A múmiák rengeteg titkot őriznek, akkor is, ha nem balzsamozással, hanem természetes körülmények között jöttek létre.

A múmia szó hallatán legtöbbször Egyiptom jut eszünkbe, ahol a halottakat évezredeken át mumifikálták abban a hitben, hogy a túlvilágon is képesek lesznek folytatni az életüket. Az embereken kívül állatokat is mumifikáltak az ókorban, de gyakoribb példa, hogy a különböző fajok egyedei természetes körülmények miatt maradnak meg kiváló állapotban. 

Így történt ez Oroszországban, ahol három gyapjas orrszarvú múmiát tártak fel nemrég a kutatók. A leletek egyike olyan titkot árult el ezekről az állatokról, amely eddig a legnagyobb paleontológusok számára is ismeretlen volt.

Az állati múmiák közül az egyik még egészen kicsi volt

Gennagyij Boeskorov, az Orosz Tudományos Akadémia szibériai részlegének vezetője szerint a gyapjas orrszarvú kövületei bőségesen rendelkezésre állnak, a múmiák azonban rendkívül ritkák. Az Ars Technica jelentése szerint a mai napig csak néhány, majdnem teljes gyapjas orrszarvút találtak.

Ezek az ősi állatok Eurázsiában éltek a pleisztocén időszakban. Zömök, hosszú szőrű emlősök voltak, és két szarvuk volt. A gyapjas orrszarvú a gyapjas mamuttal élt egy időben, és a korabeli ökoszisztéma második legnagyobb állata volt. 

A most megtalált három múmia közül a legjobban megőrzött egy Sasha névre keresztelt bébi, melynek még mindig megvan a pihe-puha szőke bundája, két lába és törzsének nagy része. Bár a nemét nem lehetett megállapítani, a kutatók szerint Sasha 12 és 18 hónapos lehetett a halálakor.

„Sokat tanulhatunk ezekből a most megtalált múmiákból arra vonatkozóan, hogy ezek az állatok hogyan alkalmazkodtak a zord, jeges környezethez, miként tudtak túlélni vagy mi vezetett a kipusztulásukhoz”

– mondta Boeskorov.

A kis orrszarvú vélhetően sárba fulladt. Elülső szarva le volt kopva, szakértők szerint ez annak a jele, hogy az anyja sokat szoptatta és szarv ilyenkor az anyaállat hasához dörzsölődik.

Egy második gyapjas orrszarvú múmia testének egyik oldala hiányzik, a másik oldalán viszont még van bőr, szőr és a lágy szövetek is megmaradtak. Az állat az Abyisky becenevet kapta, nagyjából 4-4,5 éves lehetett, amikor elpusztult egy folyó partján.

A három múmia közül a legrégebbit egy aranybányában találták meg. Nőstény volt, erre utal a tőgy és a mellbimbók jelenléte. Az állat valószínűleg csapdába esett, ahonnan nem tudott kiszabadulni. Testének csak az egyik oldala maradt meg, a szarván lévő keresztirányú csíkok, valamint a fogai, a koponyája és a magasság arra utalnak, hogy halálakor körülbelül 20 éves lehetett.

Az egyik múmia különös bizonyítékkal szolgált

Ami a legjobban lenyűgözte a tudósokat, az az Abyisky nevű gyapjas orrszarvú hátán található zsíros púp volt. A szakértők arra következtetnek, hogy ez a púp egyfajta tápanyag raktár lehetett, ami segített az állatnak átvészelni azt az időszakot, amikor a méteres hó miatt nem jutott élelemhez. Az effajta zsírraktározás egy új felfedezés a paleontológusok számára.

Forrás: Wionews