Világszenzáció a Marson, a NASA óriási bejelentést tett
Olvass tovább...
Naprendszerünk újabb különleges titkára derülhetett fény, ami a legközelebbi bolygókat is érinti.
Egy a Physical Review-ban nemrégiben közzétett tanulmány szerint a Mars pályájának változásai a sötét anyag létezésére utalhatnak. A kutatók azt feltételezik, hogy az univerzum sötét anyagának egy része úgynevezett primordiális fekete lyukakból állhat, amelyek az ősrobbanás utáni korai szakaszban keletkeztek.
Ezek a fekete lyukak rendkívül kicsik lehetnek, így a hagyományos űreszközökkel nem mutathatók ki, ám tömegük nagy, gravitációs hatásuk miatt pedig kisebb módosulásokat okozhatnak a Naprendszer bolygóinak pályájában.
A kutatás célja, hogy ezeknek a gravitációs hatásoknak a kimutatásával közvetett bizonyítékokat szerezzenek a sötét anyag létezésére. Mivel a Föld és a Mars közötti távolságot rendkívül pontosan ismerjük, ezért akár egy méteres pályaeltérést is meg lehetne figyelni.
Olvass tovább...
A primordiális fekete lyukak hipotézise az 1970-es években merült fel, a kutatók pedig számítógépes szimulációk segítségével modellezték, hogy milyen hatása lehetne egy ilyen fekete lyuknak. Bár Föld és a Hold pályáin bekövetkező változásokat nehéz elkülöníteni más gravitációs hatásoktól, ám a Mars esetében ez már egy jóval ígéretesebb lehetőség.
A kutatás további lépései között szerepel az, hogy pontosabban meghatározzák és elkülönítsék a gravitációs hatásukat a többi változótól. Az ehhez szükséges technológiák ma már rendelkezésre állnak, és a Mars pályájának precíziós mérése révén új betekintést nyerhetünk a sötét anyag természetébe.
Olvass tovább...
Ha sikerülne bizonyítani az apró fekete lyukak létezését és azok kapcsolatát a sötét anyaggal, az áttörést hozhatna annak tanulmányozásában. Ez a megközelítés pedig egy teljesen új irányt nyitna a gravitációs hatások vizsgálatában.
A sötét anyag mellett a sötét energiának is fontos köze van a fekete lyukakhoz, ezekben található ugyanis az említett energia többsége. A tudósok úgy vélik, hogy a sötét energia teszi ki az univerzum energiájának nagyjából 70%-át. Bár nem látható és közvetlenül nem is mérhető, a hatása megfigyelhető: a galaxisok folyamatosan távolodnak egymástól, mintha egy láthatatlan erő húzná szét az univerzumot. A sötét energia pontos természete ismeretlen, de feltételezések szerint az űr üres terének saját energiája lehet.