
10 nyugtalanító kérdés a piramisokról, amelyeket évszázadok alatt sem tudtunk megválaszolni
Olvass tovább...
Az egyiptomi piramisok és környezetük feltárása nem lezárt folyamat, számos titkot őriznek még az ókori építmények.
Föld alatti építményeket kutató radarral bukkantak egy titokzatos objektumra az egyik egyiptomi piramis közelében a kutatók. A Gízában dolgozó szakértők a korábban ismeretlen L-alakú szerkezet a gízai nagy piramis, más néven Hufu-piramis vagy Kheopsz-piramis mellett fedezték fel. Ez a piramis a legrégebbi, a legnagyobb és egyben az egyedüli fennmaradt csoda az ókori világ hét csodája közül. Az emberiség történetének egyik csúcsteljesítménye, a kínai nagy fal, a Hafré-piramis és a karnaki templom mellett a legnagyobb ókori építmény, a világ legnagyobb piramisa, amely 147 méteres magasságával négyezer évig a világ legmagasabb épülete is volt egyben.
„Mesterséges építmény lehet, mert az L-alak nem jöhet létre természetes geológiai struktúrákban”
– mondta Motoyuki Sato, a japán Tohoku Egyetem munkatársa, a felfedezést jegyző közös japán-egyiptomi kutatócsoport tagja.
A csapat a gízai nyugati temető egy látszólag üres területén azonosította az objektumot. A kutatás eredménye azért is különleges, mert korábban nem történt jelentős felfedezés ezen körülbelül 80-szor 110 méteres területen. Itt nincsenek jelentős föld feletti látványosságok, csak homok.
A csapat 2021 és 2023 között végzett geofizikai felmérést, talajradar (GPR) és elektromos ellenállás-tomográfia (ERT) segítségével térképezték fel a vidéket. Feltételezéseik szerint az építmény felső szerkezete függőleges mészkőfal vagy akna lehet. Alatta pedig a régészek szerin valószínűleg egy sír található.
Olvass tovább...
Az L-alakú építmény nagyjából két méterrel a földfelszín alatt van és 10-szer 15 méteres. Feltételezik, hogy szándékosan töltötték fel az üres részeket az építkezés után az egyiptomiak. A radar tanúsága szerint mindez egy másik, alul lévő építményhez kapcsolódik, ami tíz méter mélyen van és körülbelül 10-szer 10 méteres, ami tökéletesen megfelel egy ókori sírhely méreteinek.
A magasabban fekvő építmény az alatta lévő bejárataként szolgálhatott, de a pontos funkció megállapításához fel kell ásni a helyet. Ez azonban csak akkor történhet meg, ha a kutatók biztosak benne, hogy a feltárással nem okoznak helyrehozhatatlan károkat.
Annak megállapítása, hogy valóban egy sírhelyről van-e szó és ha igen, akkor kit temettek el oda több ezer évvel ezelőtt, a jövő kutatóinak feladata lesz. A régészek azonban már most biztosak benne, hogy a gízai nagy piramis még sok rejtélyt őriz.